reklamı kapat

POPÜLER

Fujitsu Siemens Amilo PA 3553

 - Güncelleme: 05 Şubat 2009 00:34

RAHAT VE FERAH KULLANIM
PA 3553 ile bir anlamda bu yıldan itibaren son kullanıcı tarafında da iddiasını gözler önüne seren firma, üründe BrilliantView teknolojisini kullanan 15.4 inç WXGA ekrana yer vermiş. Sert ve güçlü çizgilere sahip olan ürün, her ne kadar ilk bakışta tamamen beyaz gibi görünse de, açıldığı andan itibaren farklı bir çizgiyle karşılaşıyorsunuz. Ekran çerçevesi, tuş takımının üstü ve hoparlörler, yan ve ön bölümde belirli alanlar siyah şeritle çevrelenmiş. Bu bize cep telefonlarında değiştirilebilen kapak tasarımını anımsatsa da PA 3553’de böyle bir durum söz konusu değil. Keskinlik ve renk açısından doyurucu seviyede olan ekran, dış mekanlarda yaşanan yansıma probleminden etkilenmiyor. Aynı zamanda oyunlarda sergilediği performans da göz ardı edilemez. Eğer tek kişi seyredecekseniz, film izlerken de bu ekranla büyük keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Ekranın hemen üstünde yer alan AMILOcam, ilave bir aksesuara gerek duymadan video görüşmesi yapmak için ideal bir ortam sağlıyor. Kameranın özelliği ise, ışığın yetersiz olduğu ortamlarda dahi mükemmele yakın performans sergilemesi. Kameranın iki yanına yerleştirilen mikrofonlar ise, PA 3553’in ne kadar ince elenip sık dokunarak tasarlandığının en küçük göstergesinden birtanesi.

MAKSİMUM SESSİZLİK
Bilgisayarın tamamını kaplayan beyaz malzeme, ürünün tuş takımında da kullanılmış. Tuş büyüklükleri ve yüzeye konumlandırılmasıyla kullanıcısına ‘Amerika’yı yeniden keşfettirmeyen’PA 3553’ün, bilek koyma kısmı yeteri kadar büyük. Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının sürekli yaşadığı sıvıların klavye üzerine dökülme durumu PA 3553’te klavye etrafına yerleştirilen 50 cc tepsi sayesinde minimuma indirilmiş. Tepsi sayesinde kullanıcılar verilerini kaydetmek ve bilgisayarı kapatmak için yeterli derecede vakit kazanıyor. Sağlamlık açısından tatmin edici bir kasaya sahip olan ürünün touchpad kalitesi de hoşumuza gitti. PA 3553’te rakiplerine göre en büyük yenilik ise, sessiz mod butonu. Klavye üzerine konumlandırılan ‘Sessiz Mod’ düğmesi sayesinde işlemci hızını ve grafik kartının çalışma seviyesi düşürülerek fan gürültüsü büyük ölçüde azaltılabiliyor.

YÜKSEK PERFORMANS
Rakiplerine göre çıkış ve girişlere boğulmayan kasanın sağ bölümünde 2 adet USB çıkışı ve çift katman destekli SuperMulti format DVD yazıcıya yer verilmiş. Ürünün ön bölümünde kulaklık-mikrofon girişinin yanı sıra bir de xD kart okuyucu bulunuyor. HDMI çıkışı da bulunan Amilo PA 3553’ün diğer ara birimlerini sıralamak gerekirse; ESATA, IEEE1394, ExpressCard, S/PDIF ve 15-in-1 kart okuyucu. Fujitsu Siemens PA 3553’ü sadece görüntüde değil, teknik özellik anlamında da iyi süslemiş. Dizüstünde hem performans hem de uzun pil ömrü isteyen kullanıcıların isteklerine kulak kabartan Fujitsu Siemens, ürününde AMD’nin yeni nesil X2 dual-core mobil işlemcisini kullanarak hem performans hem de uzun pil beklentilerini sona erdirmiş. ‘Bu kadarla yetinemeyiz’ diyenlerdenseniz, PA 3553’te 4 GB’a kadar bellek, 160, 250 ya da 320 GB’a kadar da sabit disk kapasitesinin artırılabildiğini belirtelim. Oyun tutkunlarını da unutmayan Fujitsu Siemens, ATI Hybrid CrossFireX ile kullanıcıların istedikleri ortamda oyun oynamaktan mahrum kalmamalarını sağlamış. ATI Hybrid CrossFireXTM teknolojisi yonga setinin entegre grafik işlemcisinin ve farklı grafik işlemcinin birlikte eşzamanlı olarak çalışmasını sağlayarak, performansı önemli derecede artırıyor. Uzun lafın kısası, mükemmel olmasa da iyi bir grafik performansı PA 3553 ile dizüstüne geliyor. Dahili hoparlörleriyle müzik ve oyunlarda ortalama performans sunan bilgisayardaki diğer bir yenilik ise, kablosuz bağlantıda yaşanmış. Draft-N adlı yeni nesil Wireless-N standardına yer verilen PA 3553, kablosuz internet keyfini beş kata kadar daha hız ve daha geniş kapsama alanına kavuşturulmuş.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Tasarım, ekran, işlemci, kamera, klavye tepsisi

EKSİLER
Hoparlör, iz tutan kasa, ekran çözünürlüğü, yetersiz USB çıkışı

SONUÇ
Kullanıcıların beklentilerini her yönüyle yenilediği Amilio serisinde toplayan Fujitsu Siemens, tam anlamıyla turnayı gözünden vurmuşa benziyor

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model
AMILO PA 3553

İşlemci
AMD Turion X2 Ultra 2.1 GHz

Ekran
15.4 inç (Maksimum 1280×800 çözünürlük)

Grafik Kartı
ATI Mobility Radeon HD 3470

Sabit Disk
320GB SATA (5400 rpm)

RAM
3 GB

Optik sürücü
DVD-RW

Arabirimler
HDMI, ESATA, USB 2.0, IEEE1394, ExpressCard, S/PDIF, 15-in-1kart okuyucu, wireless

Pil ömrü
2-3 saat kullanım odaklı değişim süreli

Ağırlık
2,95 kg

İLGİLİ HABERLER