reklamı kapat

POPÜLER

Samsung ST50

Sık kullanılan yakın çekim, zamanlayıcı, flaş ve ekran göstergeleri yön tuşlarına kısayol olarak atanmış. Fotoğraf ve video çekim modları arasında geçiş de çok kolay bir şekilde kontrol edilebilen basit bir seçim tuşuyla sağlanıyor.

AKILLI OTOMATİK ÇEKİM
İlk üretilen dijital fotoğraf makinelerinde belirli koşullar için hazır çekim modları bulunuyordu. Fakat dijital fotoğrafçılık bir kenara, basit anlamda fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmayan kullanıcılar için bu seçenekler de bir şey ifade etmedi. Samsung ST50 amatör kullanıcıların derdine derman olacak Smart, yani akıllı otomatik çekim modunu sunuyor. Cihazın üst kısmındaki Smart tuşuyla aktif hale getirilebilen özellik, kullanıcının hiçbir ayara müdahale etmesini gerektirmeden her koşula uygun ayarların otomatik olarak yapılmasını sağlıyor. Kısacası, bu moda geçtiğinizde tek yapmanız gereken üstteki çekim tuşuna basmak. Cihazın arayüzünün kullanışlılık açısından bazı dezavantajları bulunuyor. Örneğin, menü tuşu altından eriştiğiniz ayarlara geçiş yaptığınızda menüden çıkılıp görüntü ile birlikte seçenekleri görüyorsunuz. Halbuki bu ekrana ana menüye giriş yapmadan erişilebilir olması gerekirdi. Çekim modları arasında, güzellik çekimi, yüz algılama, kendi portreniz, gülümseme deklanşörü ve göz kırpma algılayıcısı mevcut. Yüz algılama özelliği sayesinde ekrandaki yüzlere göre ayar yapılırken, gülümseme deklanşörü çekim için kişinin gülmesini bekliyor. Göz kırpma algılayıcısı da kapalı gözleri sorun olmaktan çıkarıyor. Güzellik çekimi modu, portre fotoğraflarında kişinin yüz ve teninin en iyi şekilde görüntülenmesi sağlanıyor. Yaptığımız denemelerde bu modda yapılan çekimlere yazılımsal müdahale edildiğini gördük.

SON KARAR
Kolay kullanımlı ve ince bir dijital fotoğraf makinesi olan Samsung ST50, dijital fotoğraf dünyasına geçiş için iyi bir alternatif. Yüksek çözünürlük ve yardımcı çekim özellikleriyle çok geniş bir kitleye hitap ediyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Oldukça ince ve kullanışlı. Yardımcı çekim özellikleri de kullanım kolaylığını önemli ölçüde artırıyor.

EKSİLER
Menülerin dizilimi ve kullanımı, cihazın genel pratikliğine gölge düşürüyor.

SONUÇ
İnce ve hafif gövdesiyle yanınızdan ayırmadan kullanabileceğiniz pratik ve kolay kullanımlı bir dijital kamera olan Samsung ST50, yardımcı çekim özellikleri ve yüksek çözünürlük sunan başarılı bir fotoğraf makinesi.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 12.2 megapiksel

Zoom
• 3x optik

ISO
• Oto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (sadece 3 mp)

Ekran
• 2.7 inç LCD

Hafıza
• MiniSD hafıza kartı

Video
• MPEG4, SVGA, 20 fps

Özellikler
• Smart Auto
• Dijital görüntü sabitleme, yüz algılama
• Gülümseme deklanşörü
• Göz kırpma algılayıcı

Boyutlar
• 92.4 x 55.7 x 16.6 mm