reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Herkes güzel görünmeyi hak ediyor

Kurulduğu 1957 yılından itibaren marka felsefesini “yenilik ve süreklilik” üzerine kurgulayan Casio, AR-GE çalışmalarıyla da yeni teknolojilere öncü olmayı kendine hedef olarak belirlemiştir. Hızl a gelişen teknoloji ile birlikte, her geçen gün artan seçeneklerde Casio olarak kullanıcıların gerçek ihtiyaçlarına yönelik en iyi seçenekleri, en iyi şekilde sunabilmek ilk hedeflerimizden birisi olmuştur. Bunun en güzel örneklerinden biri de, 1995 yılında QV-10 modeli ile dijital fotoğraf makinesi pazarında ilk olarak LCD ekranı kullanmamızı gösterebiliriz.

Advertisement

Hayatın ne kadar güzel olduğu tartışılmaz bir gerçek… Yaşadığımız tüm güzel anları ölümsüzleştirebilmenin yolu da bunları görüntülemekten geçiyor. Peki çektiğimiz fotoğrafları güzel yapan nedir? Elbette içindeki sevdiklerimiz, doğa, manzara ve bunun gibi herkese göre değişebilecek sonsuz güzellikler… Gördüğümüz tüm bu güzellikleri daha güzel yapacak veya daha kötü gösterecek ve onları ölümsüzleştirecek olan ise fotoğraf makineleridir. Biz Casio olarak herkesin güzel görünmeyi hakettiğini düşünüyoruz. Herkesin ihtiyaçları farklı olmakla birlikte günümüzde her şey mobiliteye dayanıyor. Ve mobilitede de ağırlıklar büyük problem. Dolayısıyla tüketici trendlerine baktığımızda günlük hayatta veya seyahat esnasında yeni nesil kompakt dijital makineleri tercih ettiğini görüyoruz. Sadece taşınabilirlik değil görselliğin de önemli olduğu günümüzde ürünlerin şık tasarıma sahip oluşu da tercih için önemli bir faktör. Bu noktada Casio kendine özgü teknolojileri üzerinde barındıran Exilim serisiyle fotoğraf tutkunlarına hem ince ve şık tasarımı hem de hafifliği sunuyor. Geniş bir kullanıcı kesimine hitap eden Casio modellerine baktığımızda S Serisi (Slim&Card) ile ince tasarımı, Z Serisi (Zoom) ile zoom, H Serisi (High Zoom) ile yüksek zoom ve F Serisi ile (High Speed) yüksek hızlı çekimi buluşturduk.

Yaş sınırlaması olmaksızın 7’den 70’e herkese hitap eden Casio, son yıllarda ürünleri üzerinde yer verdiği teknolojilerle fotoğraf çekmeyi daha eğlenceli hale getiriyor. Örneğin Premium Auto Modu ile fotoğraf tutkunları çektikleri fotoğraflara animasyon efektleri ekleyip, birden fazla fotoğrafı birbirinin üzerine yapıştırabiliyor. Menüler arasında dolaşmadan tek tuşla video ya da fotoğraf çekme, yine tek tuşla yapılan çekimleri silme gibi hayatı kolaylaştıran bir tasarımla üretilen yenilikçi Casio dijital fotoğraf makineleri aynı zamanda GPS teknolojisiyle fotoğraf çekme lüksünü de kullanıcılarına sunuyor. Özellikle seyahat tutkunları için geliştirdiğimiz ve EX-H20G üzerinde yer verdiğimiz bu özellik, üzerindeki yazılım ile GPS kullanılarak bulunulan yerin ismini, haritasıyla birlikte fotoğraf üzerinde etiketleyebiliyor. İstendiği zaman da nerede hangi fotoğrafların çekildiğini harita üzerinde işaretleyerek gösteriyor.

Ürünler kadar çekim sonrası rötuş yapmak da kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Casio olarak fotoğraf tutkunlarının bir bilgisayar ve yazılıma ihtiyaç duymadan mükemmel fotoğraf sonuçlarına ulaşabilmeleri için “Makyaj” seçeneğine de yer verdik. Bu sayede çekim sonrası ışık ayarlaması, keskinlik, animasyon ekleme gibi tüm istekler birkaç komutla direkt ürün üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Son dönemde dijital fotoğraf makinesi tutkunları için yapmış olduğumuz bir diğer yenilik de profesyonel SLR makinelerde kullanılan CMOS sensöre, Exilim serisindeki bazı modellerde yer vermemiz oldu. CCD sensörlere kıyasla daha hızlı olan ve daha az enerji tüketen bu sensörler ile tüketiciler onlarca hazır çekim modundan bulunduğu ortama göre birini belirleyip sadece deklanşöre basarak, tam dolu pille yüzlerce mükemmel ve kusursuz fotoğraf çekebiliyor. Exilim serisinin yeni üyesi olan ZR100’de kullandığımız bu özellik büyük beğeni topladı. ZR100 ile kullanıcılar sadece yüksek çözünürlük değil, maksimum hız ve Full HD çekim imkanına kavuşuyor. 12 megapiksel çözünürlüğünde çekim yapabilen EX-ZR100, 3 inç parlak LCD’ye, 24 mm geniş açı lense, 12,5 optik ve 18,5 dijital zoom’a sahip. Kısacası profesyonel makinelerin imkanlarını kompakt boyutlara düşürdük.

Bu yıl ilk olarak CES 2011’de tanıtılan EX-TR100 modelimizle de bu alandaki iddiamızı bir kez daha gözler önüne sereceğiz. “Dijital Görüntüleme Devrimi” sloganıyla tanıtılan TR100, fotoğrafçılara alışılmışın dışında farklı bir tasarım sunuyor. Çekimler esnasında kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri olan makineyi koyacak bir yer bulunamaması EX-TR100 ile tarih oluyor. Bir ağacın dalına dahi asabileceğiniz ürün, dokunmatik LCD ekranı ve WebCam olarak kullanılabilmesiyle de alışkanlıkları değiştirecek.