reklamı kapat

POPÜLER

Dell ve Baidu Çin pazarını ele geçirmeye hazırlanıyor

Çin’in en popüler arama motoru Baidu, Çin pazarına sunmak üzere akıllı telefon ve tablet üretmesi için Dell ile anlaştı. Halihazırda Apple ve Lenovo’nun ürünlerinin rağbet gördüğü ülkede tablet pazarı giderek genişliyor ve 900 milyonun üzerinde mobil telefon kullanıcısı bulunuyor. Dell’in bu girişimiyle geride olduğu tablet yarışında iyi bir yere gelmesi öngörülüyor.

Baidu, Çin’in en bilinen markalarının başında geliyor. Bu sayede üzerinde Baidu markasının olduğu tabletlerin de tüketiciler tarafından tercih edilmesi kolaylaşıyor. Reuters’in Dell ve Baidu tarafından çeşitli kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre ortaklık yalnızca tabletlerle sınırlı kalmayacak. İki büyük şirket ilerleyen dönemde akıllı telefonlarla da Çinli tüketicilerin karşısına çıkacak. Analistlerin yorumu, Dell’in bu ortaklıkla dünya çapında önemli bir pay elde etme şansı bulacağı şeklinde.

Baidu aynı zamanda mobil cihazlar için Yi adını taşıyan bir işletim sistemi de geliştirdi. Dell’le ortaklık sonucu üretilecek cihazlara ön yüklü olarak gelmesi beklenen işletim sistemi, Android benzeri bir arayüze sahip. Kendine özgü uygulamaları olacak olan Y, Google’dakilere benzer harita, e-kitap ve müzik indirme servisleri de sunacak.