reklamı kapat

POPÜLER

alibaba sürücüsüz otomobil

Çin’in internet devi Alibaba’dan sürücüsüz otomobil müjdesi

Sürücüsüz otomobil teknolojilerinde Çinli devlerin yarışı tam gaz sürüyor. Yarışa katılan son isimse hemen her sektöre eli uzanan Alibaba oldu.

Alibaba, sürücüsüz otomobil testlerine başladığını resmi olarak açıkladı. South China Morning Post‘ta yer alan habere göre Çinli üretici Çin’in diğer iki devi Baidu ve Tencent’in dahil olduğu otonom araç yarışına giriş yaptı. Habere devam etmeden önce küçük bir ekleme daha yapalım, South China Morning Post da Alibaba’nın sahip olduğu bir şirket. Şirket yapay zeka araştırma laboratuvarı için 50 otonom sürüş uzmanı daha alacağını da duyurdu. Firmanın rakiplerinden Baidu, geçtiğimiz ay Çin hükümetinden Pekin sokaklarında teste başlamak için gerekli izinleri almıştı. Tencent’inse bu ayın başında yine Pekin’de sürüş testine başladığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin’de yarış kızışıyor

Habere göre Çinli dev otonom sürüş teknolojili araçlarla genel sürüş testleri yürütüyor. Firmanın ilk etaptaki amacı. 4. seviye otonom yetenekler kazanmak. 4. seviyedeki otonom yetenekler aracın sürücü tarafından gerçekleştirilecek minimum müdahaleye ihtiyaç duyması anlamına geliyor. Yani hemen her koşulda sürücüden bağımsız çalışabiliyor olması gerek. Baidu’nun otonom teknolojisinin 4. seviye olduğu kaydedilmiş.

Çin’in bu alandaki yatırımları ise şaşırtıcı değil. McKinsey raporuna göre Çinlilerin yüzde 98’inin otonom sürüşü tercih edeceği ortaya konulmuş. Almanya için bu değer yüzde 69, Amerika içinse yüzde 70 civarında. Ayrıca dünyanın dört bir tarafındaki otomotiv trendlerinden geri kalmak istemeyen Çinli şirketlerin bu alana yaptıkları yatırımları hızlandırması da yine mantıklı bir stratejik hamle olarak görülüyor.