reklamı kapat

POPÜLER

Baidu’nun sürücüsüz otomobil teknolojisi için dev firmalar sıraya giriyor

Asya’nın en büyük şirketlerinden biri olarak bilinen ve Çin’in Google’ı olarak anılan Baidu’nun sürücüsüz otomobil teknolojileriyle ilgilendiği uzun süre önce ortaya çıkmıştı. Hatta şirketin bir BMW’yi kendi sistemiyle donatarak yollara çıkardığı söylenmişti. Şimdi ise dünyaca ünlü dev firmalar ile ortaklığa giden Baidu, sürücüsüz otomobil piyasasına çok daha sağlam bir giriş yapmayı hedefliyor. 

Baidu kısa bir süre öncesinde sürücüsüz otomobiller için Apollo isimli bir işletim sistemini kullanıma sundu. Tamamen açık kaynak kodlu olan işletim sisteminin otomobil firmaları tarafından alınıp kullanılabileceği ifade edildi.  Microsoft, Nvidia, Ford ve Intel’in de bu işletim sistemini kullanabilmek için anlaşmaya vardıkları belirtiliyor. Apollo’nun çalışma modeli Android’e benziyor. Açık kaynaklı olması sebebiyle bu işletim sisteminin çok kısa bir süre içerisinde daha fazla firmanın dikkatini çekmesi bekleniyor. Baidu’nun ortakların sayısını artırarak işletim sistemini daha gelişmiş bir hale getirmek istediği ve güvenliği artırabilmek için çalışmalar yaptığı dile getiriliyor. Baidu’nun başındaki isim Ya-Qin Zhang, hedeflerinin çok açık olduğunu dile getirerek açık kaynaklı olarak yola devam ederken bir yandan da inovasyonlar gerçekleştireceklerini belirtti.

Apollo işletim sisteminden gelecek olan verilerin işlenmesinde Baidu’nun yetersiz kalabileceği ve bu noktada Microsoft’un Azure bulut platformunun kullanılabileceği söyleniyor. Baidu’nun sürücüsüz otomobil çalışmalarının nereye varacağını hep birlikte göreceğiz.