reklamı kapat

POPÜLER

Baidu ve BlackBerry otonom araç QNX

Baidu ve BlackBerry, geleceği kurmak için bir arada

Günümüzde hemen hemen bütün teknoloji firmaları sürücüsüz yani otonom araçlar üzerinde çalışma gösteriyor. Bu alanın Çin merkezli öncülerinden Baidu, şimdi BlackBerry ile ortaklık kuruyor.

Çin’in en büyük internet şirketleri arasında yer alan Baidu, sürücüsüz otomobillere büyük önem veriyor. Bu konuda ciddi atılımlar yapan şirket, şimdi ise geleceği kurmak için BlackBerry ile bir araya geliyor. Geliştirdiği araç içi sistemleriyle otomobil pazarına hiç de yabancı olmayan Kanadalı üretici, şirketin “Apollo” sürücüsüz otomobil platformuna katkı sağlamaya geliyor. 2010 yılında satın alarak geliştirdiği gerçek zamanlı QNX işletim sistemini Apollo programına dahil eden firma, böylece Apollo’ya bir yazılım temeli kazandırıyor. “QNX işletim sistemini Apollo platformuyla bütünleştirerek, otomobil üreticilerinin prototipten üretim sistemlerine geçmesine imkan tanıyacaklarını” belirten internet şirketi, kendisine oldukça tecrübeli bir isim bulmuş görünüyor.

Baidu ve BlackBerry geleceği kuruyor

Şu an sektörde bir kendi otonom otomobilini üretmek isteyen, bir de otonom kontrol sistemi üretip satmak isteyen firmalar bulunuyor. Bu ikinci aşamada Apple gibi bir dev de bulunurken, haberimizin merkezinde yer alan ikili bu konuda oldukça öne çıkacak gibi duruyor. Kendini kanıtlamış bir işletim sistemi olan QNX, gelecek birçok sürücüsüz aracın yaşam merkezini oluşturacak gibi görünüyor. Geleceğe hazırlık son hızıyla devam ediyor.