reklamı kapat

POPÜLER

KIA Niro EV

KIA’nın elektrikli dönüşümü Niro EV ile resmi olarak sınıf atlıyor

Las Vegas’ta konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilecek olan KIA Niro EV, ipucu niteliğindeki ilk görselleriyle karşımızda.

Kore merkezli üreticiler arasından Hyundai ile birlikte sıyrılmayı başaran KIA, Stinger ile yaptığı performans hamlesiyle başarılı geri dönüşler elde etti. Bu hamlenin ardından bir süredir elektrikli otomobil sınıfında ortaya koyacağı proje için bekleyişi içerisinde olduğumuz marka, bu hamleyi beklenenden de erken sergileme kararı aldı. CES 2018‘de sergilemek üzere başarılı hibrit modeli Niro’nun tamamen elektrikli versiyonu üzerine hazırladığı konsepti sergileyeceğini duyuran KIA, modeli seri üretime geçirmek için de çok fazla beklemeyecek. Volkswagen grubundaki rakiplerinin 2020 planı öncesinde davranmak isteyen marka yöneticileri, üretim için takvimi 2019‘a sabitlemiş durumda.

Kaplan burnu artık daha elektrikli

Halihazırda Soul’un elektrikli versiyonuyla bazı pazarlarda var olan KIA’nın bu modeliyle beklediği sonuçları elde ettiğini söylemek şu aşamada biraz zor. Bu yüzden işini şansa bırakmak konusunda çekingen davranmak durumunda olan marka, Hyundai ile olan ortaklıktan faydalanarak bunu sağlayacak gibi gözüküyor. Türkiye’de sadece hibrit olarak satılan IONIQ‘in tamamen elektrikli versiyonunda kullanılan motorun kullanılacağı söylenen Niro EV, eğer bu söylentiler doğru çıkarsa yaklaşık 120 beygir güç, 296 Nm tork ve tek seferde 200 kilometre menzil gibi değerler sunabilir diyebiliriz. Şimdilik teknik değerleriyle ilgili resmi bir bilginin paylaşılmadığı konsept versiyonu için “daha önce görülmemiş insan-makine birlikteliği” tanıtımı kullanan KIA’nın teknolojik parça konusunda da bir sürprizle karşımıza çıkabileceğini de beklememiz çok yanlış olmaz. Model ve CES 2018 ile ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili video