reklamı kapat

POPÜLER

Apple

2018’de dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi hangisi olacak?

Daha önce de pek çok dile getirdiğimiz gibi Apple, 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yolunda hızla ilerliyor. Son verilere göre firma rakibiyle arasını açmış durumda.

Dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olma yarışı 2018’de rekabetin hararetini artırarak devam ediyor. Hatırlarsanız Apple geçtiğimiz yıl, 2018’de bu unvanı elde eden ilk isim olma konusundaki isteğini paylaşmıştı. Şirket bu hedefe çok da uzak değil. İlk 10 sıralamasına baktığımızda ilk sırada 876 milyar dolar piyasa değeriyle Apple yer alıyor. En yakın rakibi ise 758 milyar dolar değerle Google’ın Alphabet’i. Onu Microsoft, Amazon ve Facebook takip ediyor. Apple’ın hisse senedi fiyatları 2017’de arttığı oranla yükselmeye devam ederse 2018 yılında 1 trilyonluk market değerine ulaşan ilk şirket olacak. Apple’ın şu anki hedefine ulaşması için hisse senedi fiyatlarını yüzde 15 artırması yeterli.

Piyasa analistleri kararsız

1 trilyon dolarlık ilk firmanın hangisi olacağı yönünde ise analistler kararsız. Apple’ın bunu başaracak ilk firma olacağı yönünde açıklamalar bulunurken, bazı analistler ise Amazon‘u işaret ediyor. Amazon’un büyüme hızının firmayı birinciliğe taşıyacağı yönündeki açıklamalar mevcut. Amazon’un şu anki market değerinin 580 milyar dolar olduğunu ekleyelim.

Öte yandan Alphabet ya da Microsoft’un bunu başarabilmesi pek olası görünmüyor. Alphabet’in ilk sıraya tırmanması için bu yıl yüzde 72 oranında büyüme gerçekleştirmesi gerekiyor. Firma 2017’de yüzde 11 büyümüştü. Microsoft içinse 2018 büyüme oranının yüzde 98 olması gerekiyor ki bu da çok mümkün görünmüyor. Tabii sürprizler de olabilir. Elon Musk da Tesla ve Solarcity’nin eninde sonunda 1 trilyon dolarlık değere ulaşacağına inanıyor. Kim bilir belki yarışın arap atı Tesla olur… Güncel market değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.