reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry sürücüsüz otomobile merak saldı

Kendini güvenli iletişime adayan BlackBerry, öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemde trafiğin güvenliğini sağlamak için de çalışmalara başlamış. Akıllı telefon üreticisi, CES 2016‘daki basın toplantısında, sürücüsüz otomobillerin güvenliğini ve işleyişini geliştiremeye yardım edecek yeni yazılımını duyurdu.

Sürücüsüz otomobil teknolojilerine ilgi gösteren ve projeler geliştiren firmalar kervanına son katılan firma BlackBerry, çarşamba günkü basın toplantısında, sürücüsüz otomobil teknolojilerini 2016’nın ikinci yarısında tanıtmayı planladığını ifade etti.

BlackBerry’nin üzerinde çalıştığı yazılımı, genel olarak trafik akışına katkı sağlamak ve kazaları önleyebilmek amacıyla birbirleriyle iletişim kurabilecek otomobiller olarak özetlemek mümkün. Bu yazılım BlackBerry’nin QNX işletim sistemi üzerine kurulu olarak çalışıyor. BlackBeryy’nin belirttiğine göre halihazırda 40’tan fazla otomobil üreticisinin kullanmakta olduğu QNX işletim sistemi, araç içi bilgi ve eğlence panellerinde kendini gösteriyor. Dolayısıyla işletim sisteminin kullanılabilirliği düşünüldüğünde, gelecek teknolojiler için de QNX’in avantajlı durumda olduğu söylenebilir.

YORUMLAR