reklamı kapat

POPÜLER

Toyota’nın milyar dolarlık projesi yapay zeka uzmanlarına emanet

Japon otomobil üreticisi Toyota, CES 2016 kapsamında düzenlediği basın toplantısında robotik ve yapay zeka uzmanlarından oluşan bir ekip oluşturduğunu duyurdu. 1 milyar dolarlık bir bütçesi olan ve hiç kaza yapmayan sürücüsüz otomobiller geliştirme vizyonuna sahip olan Toyota Research Institute (TRI) departmanının çalışmalarına liderlik edecek olan ekipte, DARPA ve Google gibi şirketlerden gelen isimler dikkat çekiyor.

Kasım 2015’te duyurulan TRI; otomobillerin güvenliğini artırmak, hiçbir koşulda kazaya sebep olmayan otomobiller geliştirebilmek, yaşlılar veya engelliler gibi otomobil kullanma yetisi olmayanların otomobile erişimini artırmak ve yapay zeka ve makine öğrenmesi tekniklerini uygulayarak bilimsel keşifleri hızlandırmak gibi vizyon ve misyonları olan bir departman. Eski DARPA yönetici Eric Krotkov ve Google Robotics‘in başındaki isim James Kuffner de dahil uzman bir kadroyu bünyesine katan TRI, Stanford ve MIT olmak üzere iki proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Stanford projesi, otomobillere alışılmışın dışındaki durumlara nasıl tepki vereceğini öğretmeye odaklanıyor. CEO Gill Pratt, gerçekleşme ihtimali olan durumlara karşı otomobili programlamanın kolay olduğunu; asıl zor olanın, beklenmedik bir durumla karşılaştığında güvenli bir şekilde nasıl tepki vereceğini otomobile öğretmek olduğunu ifade ediyor. Yani projenin amacı, sürücüsüz otomobillere (spesifik bir programlama yapmaksızın) beklenmedik durumlarda bile doğru tepkiyi verebilecek yapay zekayı kazandırabilmek. Fakat yapay zeka teknolojisi açısından bakıldığında bu projede gerçekleşmesi istenen şey şu ana kadar herhangi biri tarafından herhangi bir makinede henüz uygulanabilmiş değil.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerine pek çok üreticinin proje üretmekte olduğu biliniyor fakat Toyota, TRI‘yı kurmakla ve başına DARPA’nın yöneticilerinden Gill Pratt’i CEO olarak getirmekle bu işi belki de herkesten çok daha ciddiye aldığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER