reklamı kapat

POPÜLER

Arama devi Baidu’nun sürücüsüz otomobili yola çıktı

Sürücüsüz otomobil dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Google oluyor. Ancak “Çin’in Google’ı” olarak adlandırılan Baidu da bu alanda önemli bir hamle yapmış durumda. Google, 2020 yılında sürücüsüz otomobillerini kullanıma sunmaya hazırlandığını belirtmişti fakat görünüşe bakılırsa Baidu, teknoloji devinden çok daha hızlı davranabilir. 

Baidu’nun açıklamasına göre geliştirdikleri sürücüsüz otomobil, BMW 3 serisi otomobilin modifiye edilmiş hali. Yaptıkları testte Pekin’e doğru toplamda 30 kilometreye yakın mesafe kateden otomobil, testi başarıyla tamamlamış durumda. Test esnasında yalnızca ana yolları kullanmadığı belirtilen otomobilin yan yolları da başarılı bir şekilde geçtiği söyleniyor. Yolculuk sırasında otomobilin sağa-sola döndüğü, u dönüşü gerçekleştirdiği ve sollama yaptığı da söylenenler arasında. Bu detay oldukça önemli çünkü günümüzde çoğu sürücüsüz otomobil teknolojisi yalnızca ana yollarda kullanılabiliyor. Tesla‘nın beta aşamasındaki sürücüsüz yolculuk modu ve Daimler’in sürücüsüz tırı bunlardan bazıları.

BMW ile ortaklığa giden Baidu daha önce 2015 yılında sürücüsüz otomobilini piyasaya süreceğini belirtmişti ancak görünüşe göre zaten son günlerinde olduğumuz yılda herkesin bu otomobile sahip olması mümkün olmayacak. Ayrıca Google’ın sürücüsüz otomobilinin toplamda 2,7 milyon kilometre yol katettiğini düşünürsek Baidu’nun testlerin erken aşamasında olduğunu söylemek mümkün.