reklamı kapat

POPÜLER

alibaba disney

Alibaba ve Disney’den devasa iş birliği

Disney, Çin’deki varlığını sürdürebilmek için devasa bir anlaşmaya imza attı. Alibaba Disney’in lisanslarını satın aldı.

Çin pazarının büyüklüğü batılı medya gruplarını da kendine çekiyor. Disney’in Çin’deki DisneyLife macerası ise hükümetin düzenlemelerine takıldıktan 5 ay sonra sonlanmıştı. Ancak Çin pazarına bir şekilde dahil olmakta kararlı olan Disney, Alibaba ile anlaşmaya oturdu. Yapılan anlaşmaya göre Alibaba, Disney’in Çin’deki en büyük dağıtımcısı konumuna geçiyor. Anlaşma 1.000’in üzerinde film ve seriyi barındırıyor. Anlaşma karşılığı ödenen para ise gizemini koruyor. İçerikler Çinli devin popüler çevrim içi yayın platformu Youku’nun kütüphanesine eklenecek.

580 milyondan fazla cihazda

Şirketin kendi servislerinden olan Youku, günlük 580 milyondan fazla cihazda yayın yapıyor. Çin’de 30 milyondan fazla evin televizyonunda ise e-ticaret devinin platformu yer alıyor. Frozen, Karayip Korsanları, Güzel ve Çirkin gibi popüler işlerin de dahil olduğu anlaşmayla Disney Çin pazarındaki büyümesine kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor. Youku’nun aynı zamanda Warner Bros., Paramount, Fox, NBCUniversal ve Sony Pictures Television gibi dev şirketlerle de anlaşması bulunuyor. Bu da servisi Çin’in en önemli eğlence servislerinden biri haline getiriyor. Günlük 1,2 milyar izlenmeye ulaşabilen Youku, kütüphanesini de her geçen gün geliştiriyor. Haliyle bu anlaşma her iki şirket için de büyük önem taşıyor. Taraflarların anlaşma için ödenen miktarı açıklaması ise büyük merakla bekleniyor.