reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Marvel dizilerini neden iptal etti

Netflix’in Marvel dizilerini iptal etmesinin sebebi

Marvel dizilerinin iptalinden sonra Disney ve Netflix arasındaki anlaşma da gün ışığına çıkıyor. Netflix’in iptal kararının arkasındaki nedenler olayı daha anlamlı kılıyor.

Netflix, Punisher 3. sezon ve Jessica Jones’un 4. sezonunu iptal ederek Marvel ile olan tüm bağını kopardı. İzleyicilerden hayli tepki çeken bu iptal kararları ise ne yazık ki geri alınmayacak gibi görünüyor. Marvel TV departmanının başındaki isim Jeph Loeb, Türkçesine buradan ulaşabileceğiniz açıklamasında “Netflix bizimle devam etmeme kararı aldı.” dese de bu kararın arkasında ciddi sebepler bulunuyor. Bu zamana kadar Disney ve popüler çevrim içi platformun anlaşmasındaki detaylar bilinmediği için izlenmelere bağlanılmaya çalışılan bu durumun bir süre sonra platform için zorunluluğa dönüştüğü anlaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İptal etmek zorunda kalmak

THR‘ın son haberiyle ortaya çıkan bu anlaşmaya göre Netflix’in aslında en başından beri Marvel dizilerine sahip olmadığı belirtiliyor. The Defenders da dahil olmak üzere altı Marvel dizisi tamamen Disney’e ait. Peki anlaşma nasıl oluyor? Popüler çevrim içi yayın servisi her bir sezon için fahiş bir lisanslama ücreti ödüyor. Lisans ücretlerinde yıldan yıla nasıl bir değişim olduğuna ilişkinse bir yorum bulunmuyor. Mevcut tablo ise Disney’in isterse kabul edilemeyecek lisans ücretlerini gündeme getirebileceğini gösteriyor. Netflix’in bu lisans yükü altında kalmamak için dizileri iptal ettiği, bir noktada iptale sürüklendiği gibi bir izlenim ortaya çıkıyor. Platforma özel yapımlar olsa da ana haklarının platformda olmaması işleri çıkmaza sokuyor.

Disney’in bu konudaki tavrı ise hayli net. Filmlerini de platformdan çeken Disney, kendi çevrim içi yayın servisi içinse gün sayıyor. Kısacası çevrim içi yayın servisleri arasındaki rekabet ve savaş sonucu en büyük zararı hayranlar görüyor.

İlginizi çekebilir

Punisher 2. sezon fragmanı