reklamı kapat

POPÜLER

robot
robot

Denizli’deki liseli öğrencilerden insansı robot

Denizli’de yaşayan lise öğretmeni Emrah Bozkurt ile iki öğrencesi insansı üretti. Uzaktan kumandayla çalışabilen insansı robot, Ark adını taşıyor.

Advertisement

Yurt dışında gördüğümüz robotlardaki gibi yürüme yeteneği bulunan robot oturup kalkma ve selamlama yeteneklerine de sahip. Emrah Bozkurt ile öğrencilerden Ramazan Çetindağ ve Sinan Kaksal’ln da dahil olduğu projede sıra dışı bir robota imza atıldı. İnsansı robot “Ark”, MEB tarafından Samsun’da düzenlenen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda da yerini aldı.

Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samsun’da düzenlenen yarışmada dereceye girmeyi hedeflediklerini ve üç yıldır görevli olduğu okulda iki yıldır robotik çalışmalar yaptığını söyledi.

Geçen yıl biyonik el tasarımıyla TÜBİTAK 49. Liseler Arası Bilim Projeleri Yarışması’nda Ege Bölgesi birincisi seçilmelerinin ardından insansı robot projesine başladıklarını anlatan Bozkurt, piyasada hazır tasarımlarla yapılan robotların olduğunu görünce tasarım ve yazılımıyla kendilerine ait bir robot yapmaya çalıştıklarını dikkati çekti.

Ar-Ge çalışmasının ilk aşamasını tamamladıklarını belirten Bozkurt, “Toplamda 4 aşama olacak. Öğrencilerimle birlikte derslerden kalan vakitlerde robotun üzerinde çalıştık. Farklı tasarımlar yaparak robotumuzu insan gibi ayağa kaldırdık.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ark ismi nereden geliyor?

Bozkurt, ismini elektrik enerjisindeki atlama tanımı olan “Ark” koydukları robotta 18 motor ve eklem bulunduğunu anlatarak, “Bunlardan 5’er tanesi sağ ve sol bacakta, 3’er tanesi kollarda, 1 bel ve 1 tane de boynunda motor var. Ağırlığı 4 kilo ve 55 santimetre uzunluğuna sahip.” diye konuştu.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?