reklamı kapat

POPÜLER

OAK D-Lite
OAK D-Lite
OAK D-Lite
OAK D-Lite

Derinlik algılayabilen uygun fiyatlı yapay zeka kamerası: OAK D-Lite [Video]

Fon toplama platformu Kickstarter yenilikçi bir ürünü daha sunuyor. OpenCV isimli şirket tarafından geliştirilen OAK D-Lite isimli cihaz, yapay destekli bir kamera olarak öne çıkıyor. Ufak boyutuyla dikkat çeken kamera bilgisayar görüşü uygulamaları için geliştirilmiş durumda.

C++ veya Python API‘leri ile programlanabilen sistem iki adet kameradan derinlik ve merkezdeki 4K çözünürlüklü kameradan renk bilgisi sağlıyor. Bilgisayar görüş kamerası Intel OpenVINO araç seti ile de uyumlu şekilde çalışıyor. Üç boyutlu nesne algılama yeteneğine sahip olan kamera herhangi bir ek donanım veya sensöre ihtiyaç duymadan Unity bağlantısıyla hareket yakalama özelliğine de destek veriyor. Otomobil sektörü için de ideal olan kamera sisteminde köşe algılama, gerçek zamanlı arka plan çıkarma için hareket tahmini ve üç boyutlu nesne yerelleştirme gibi özellikler de bulunuyor. Raspberry Pi Zero ile kullanıldığında kamera saniyede 30 kare 4K video kaydına da imkan tanıyor. Alüminyum ve cam malzemelerinin kullanıldığı sistemin renkli kamerasında 4208×3120 piksel çözünürlük sunan IMX214 sensör kullanılıyor. 1/7.5 inç boyutundaki stereo kamerada ise 640 x 480 piksel çözünürlük sunuyor.

OAK D-Lite satış fiyatı ne kadar?

13 megapiksel renkli kamera kayıpsız 6x yakınlaştırmaya ve kaydırmaya olanak tanıyor. Kameranın üretilmesi gereken fon desteği çoktan toplanmış durumda. Piyasadaki özel kamera kitleri 400 doların üstünde bir fiyata satılırken OAK D-Lite’ın fiyatı 89 dolar. Aralık ayında sevkiyatı başlayacağı açıklanan sistemden iki adet satın almak isterseniz 158 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

İlgili video