reklamı kapat

POPÜLER

Discord LOG Tasarım

Discord, servis içerisinde reklamlar göstermeye başlıyor

Milyonlarda kullanıcısı bulunan yeni nesil iletişim platformlarından Discord, servis içerisinde reklamlar göstermeye başlıyor.

Discord, gelir elde etme konusunda yaşanan zorluklar nedeniyle önümüzdeki haftalarda kullanıcıların karşısına reklamlar çıkarmaya başlayacak. Kurulduğu 2015 yılından bu yana reklamlardan uzak kalan ancak güncel şartlar altında buna mecbur kalıyor gibi görünen firma, bu konuda bazı kullanıcıları şimdiden üzüyor ancak sadece “Nitro” aboneliklerden gelen para tek başına yeterli olmuyor gibi duruyor. Reklamlar için personel alımı yaptığı ve reklamları oyun bağlantılı farklı bir formda sunacağı aktarılan Discord, bizim gündemimize bundan önce sohbet botu adımlarıyla gelmişti. Eğer kaçırdıysanız OpenAI imzalı ChatGPT, atılan sürpriz bir adımla beraber popüler iletişim uygulaması Discord içerisinde de yer almaya başlamıştı. Bunun için Discord, mevcut Clyde botunu gelişmiş bir sohbet botuna dönüştürmek adına OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanmaya karar vermişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu temelde Clyde, kişiler tarafından sorulan soruları yanıtlayabiliyor ve kullanıcılarla akla gelebilecek hemen her konuda sohbet edebiliyordu. Ancak burada süreç istenildiği gibi gitmemiş ve 1 Aralık itibarıyla Discord’a maddi olarak yük olan Clyde’ın kapatılacağı duyurulmuştu. Firma geçtiğimiz yıl Discord’u daha kullanıcı dostu kılmak adına OpenAI’ın başka teknolojilerinden yararlanacağını da duyurmuştu.

Örneğin sohbet kanallarının otomatik yönetimi için hazırlanan AutoMod sistemi yapay zeka ile buluşturulacak, böylece kanallar istenmeyen mesajlardan eskiye oranla daha etkili şekilde korunabilecek denilmişti. OpenAI teknolojileri aynı zamanda entegre edilen sunucularda yapay zeka destekli bir “özetleme özelliği” de sunacaktı. Bu sayede takip ettiğiniz kanalda biriken konuşmaların kısa bir özetini istediğiniz zaman görebileceksiniz bilgisi verilmişti.

Discord adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın