reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0

DLSS rakibi AMD FidelityFX Süper Çözünürlük için 2.0 sürümü duyuruldu

AMD, Nvidia DLSS rakibi teknolojisi AMD FidelityFX Süper Çözünürlük için bugün 2.0 sürümünü duyurdu. İşte öne çıkanlar;

Advertisement

AMD FidelityFX Super Resolution, ya da Türkçe açıklamasıyla AMD FidelityFX Süper Çözünürlük, uzun süredir kullanımda bulunuyor. İşte bu teknoloji için artık bir sonraki seviyeye geçme zamanı. Bugün 2.0 sürümü için resmi duyuru yapan AMD, şu an DLSS’in gerisinde kalan donanım değil yazılım tabanlı teknolojinin yenisi için şunları aktardı: “FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0, AMD‘nin 80’den fazla oyunda hali hazırda desteklenen veya yakında sunulacak popüler ve yaygın olarak benimsenen açık kaynaklı, platformlar arası orijinal yükseltme teknolojisinin bir sonraki adımı olarak dikkat çekiyor. FSR 2.0, tüm çözünürlüklerde doğal görüntü kalitesine benzer veya daha iyisini sağlamak için önceki kare hızı verilerini kullanarak desteklenen oyunlarda kare hızlarını arttırır.

Özel makine öğrenimi donanımı gerektirmeden inanılmaz görüntü kalitesi sunan FSR 2.0, AMD ve seçkin rakip çözümleri de dahil olmak üzere çok çeşitli grafik ürünlerini ve platformlarını destekler. FSR 2.0’ı destekleyen ilk oyunlardan biri Arkane Studios ve Bethesda’nın DEATHLOOP oyunu oldu. DEATHLOOP’ta FSR 2.0’ın bir önizleme videosu burada yer alıyor.”

Bu arada bugün başka duyurular da yapıldı. Örneğin AMD yazılım paketinin en son üyesi olan AMD Software: Adrenalin Edition 2022 sürümü tanıtıldı. Konuda gelen açıklama şöyle: “Güncellenen AMD Software sürümü, AMD destekli sistemlerde oyun deneyimlerinin tüm potansiyelini ortaya çıkaracak gelişmiş ve yenilikçi özellikleri beraberinde getiriyor.

Yeni sürüm, yüksek kaliteli görsellerle artırılmış performans sunan ve binlerce oyunla uyumlu yeni bir sürücü tabanlı yükseltme teknolojisi olan AMD Radeon Süper Çözünürlük (RSR) teknolojisini barındırıyor.

Bu güncelleme ayrıca, kullanıcıların oyun bilgisayarlarını kişisel bir bulut tabanlı bilgisayara dönüştürmelerine ve neredeyse her yerden bağlanan arkadaşlarıyla yerel çok oyunculu oyunlara ev sahipliği yapmalarına olanak tanıyan güncellenmiş bir AMD Link uygulamasını da içeriyor. AMD Radeon Image Sharpening (RIS) aynı zamanda artık oyunlara ilave olarak video oynatma ve web uygulamaları için de görselleri geliştirme desteği içeriyor.”

AMD Oyun Çözümleri Baş Tasarımcısı Frank Azor, “Harika donanım, olağanüstü yazılım gerektirir. AMD’nin en yeni Adrenalin Sürümü yazılımı, oyuncuları güvenilirlik, yeni oyunlar piyasaya çıktığı andan itibaren sağlanan destek ve geçen yılki sürüme kıyasla yüzde 15’e varan oyun performansı artışı da dahil olmak üzere düzenli performans geliştirmeleri ile donatıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Azor ayrıca, “FSR 2.0, mevcut nesil grafik kartlarına yeni bir hayat vererek performansı artırıyor ve ileri seviye, sürükleyici deneyimler sunuyor. Bu teknolojiler oyunları canlandırıyor ve biz yüksek performanslı, sürükleyici oyunun sınırlarını zorlayan güçlü ve yenilikçi özellikler ve işlevler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AMD Software: Adrenalin Sürümü, AMD Sürücüler ve Destek sayfasından bugün indirilebilir durumda. AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.0’ın 2022’nin ikinci çeyreğinden itibaren oyunlarda mevcut olması bekleniyor. FSR 2.0 ile ilgili ek ayrıntılar AMD’nin açıklamasına göre 23 Mart’ta 2022 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda (GDC) açıklanacak.

AMD FidelityFX Süper Çözünürlük yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca