reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Touch
MacBoook Touch
MacBoook Touch

Dokunmatik ekranlı ve Face ID’li MacBook konsepti: MacBook Touch

Apple, yıllardır dokunmatik ekranlı Mac bilgisayar satışa sunmayacağını belirtmişti. Apple’ın kurucularından Steve Jobs, dokunmatik yüzeylerin dikey kullanım için uygun olmadığını söylemiş ve uzun süre dikey bir yüzeye dokunulması durumunda kullanıcıların kollarında ağrı oluşabileceğini dile getirmişti.

Apple’ın baş tasarımcısı Jony Ive da Steve Jobs’un bu düşüncesine katılmış ve dokunmatik ekranlı Mac bilgisayarları reddetmişti. Apple, yeni MacBook Pro modelinde dokunmatik ekran yerine fonksiyon tuşlarının yerini alan Touch Bar teknolojisine imza atmıştı. Apple’ın yenilikçi bir hamlesi olan Touch Bar, klavyenin hemen üst kısmında karşımıza çıkmıştı. Çoklu dokunmayı algılayabilen bu teknoloji kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanmıştı. Apple’ın bu yaklaşımına sadık kalmak isteyen HandyAbovergleich isimli bir internet sayfası çerçevesiz ekranlı ve klavyenin yerine dokunmatik ekranlı bir konsept MacBook modeline imza attı.

Dokunmatik ekranıyla fark yaratan konsept bilgisayar: MacBook Touch

MacBook Touch adını taşıyan bilgisayar tasarımıyla MacBook Pro’dan ilham alıyor.  17 inçlik ekran boyutuna sahip olan bilgisayar hem incecik çerçeveleri hem de klavyenin yerini alan dokunmatik ekranıyla göze çarpıyor. Bilgisayarda fiziksel tuşlar kullanılmadığı için bilgisayar gelecekten fırlamış gibi görünüyor. Touch Bar’da olduğu gibi bu alan açılan uygulama ve programlarla alakalı da kontroller sunuyor. Apple Pencil desteği de sunan bu alan yenilikçi bir teknoloji vadediyor. iPhone X’da kullanılmaya başlanan Face ID teknolojisi de konsept bilgisayarda karşımıza çıkıyor. Yüz tanıma sistemi güvenlik haricinde jestlerle kontrol için de kullanılabiliyor. Daha yüksek hoparlörlerle üst düzey ses kalitesi sunan bilgisayarın görselleriyle sizleri baş başa bırakıyoruz.