reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook

Çok merak edilen “dokunmatik ekranlı MacBook” için resmi açıklama

Teknoloji devi Apple, uzun zamandır “neden dokunmatik ekranlı bir MacBook yapmıyor?” sorusuyla gündeme geliyor. Bu konuda resmi açıklama yazılımdan sorumlu Craig Federighi‘den geliyor.

Günümüzde dokunmatik ekranlı onlarca farklı dizüstü bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarların çoğu katlanarak tablet formunda kullanılabiliyor. Dokunmatik ekranlı telefonları kullanmaya alışanların yeni çıkan tüm modellerden beklediği bu detay, bir türlü Apple dünyasına gelmiyor. Göründüğü kadarıyla yakın zamanda da gelmesi mümkün görünmüyor. Wired’a konuşan şirketin en önemli isimlerinden Craig Federighi, süreci ergonomik olarak uygun bulmadıklarını belirtiyor. Ekranı kontrol etmek için elleri kaldırmanın yorucu olacağını söyleyen Federighi, elleri yüzey üzerine koymayı (Hem klavye hem de touchpad için) ergonomik olarak en iyi çözüm olarak nitelendiriyor. WWDC 2018 etkinliğinde dokunmatik ekran için tasarlanan iOS uygulamalarının ilerleyen dönemde Mac’e geleceğini belirten yönetici, hatırlarsınız burada da dokunmatik kontrolden kesinlikle bahsetmiyor. Yani açıkça Apple’ın geleceğinde dokunmatik ekranlı bir Mac bilgisayar yer almıyor. Burada sadece MacBook Pro‘da yer alan TouchBar isimli dokunmatik OLED barın daha iyi hale getirilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple MacBook

Şirket belki de böyle bir model hazırlar?

Apple’dan ilginç bir MacBook geliyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı kadarıyla şirket ARM işlemcili bir MacBook üzerinde çalışıyor. Mobil tarafa yönelik hazırlanan bu işlemciyi ARM Holding’den lisanslayarak üreteceği söylenen firmanın, bu sayede iPad’e yakın bir deneyim sunan dizüstü hazırlayabileceği belirtiliyor. Özellikle pil ömrü konusunda fark yaratması beklenen modelim, SIM kart yuvası, GPS ve pusula gibi özelliklerinin de olacağı söyleniyor. Biliyorsunuz firma 2020 itibariyle Intel işlemcileri de bırakıyor. Bunun yerine Mac sistemlerde kendi geliştirdiği işlemcileri kullanacağı söylenen firma, büyük bir değişime hazırlanıyor.

İlgili Video

Bahsettiğimiz TouchBar’a sahip MacBook Pro