reklamı kapat

POPÜLER

Apple macOS 10.14 Mojave
Apple macOS 10.14 Mojave
Apple macOS 10.14 Mojave
Apple macOS 10.14 Mojave
Apple macOS 10.14 Mojave
Apple macOS 10.14 Mojave

Yeni Mac App Store

Apple’ın yeni masaüstü işletim sistemi macOS 10.14 “Mojave” ve getirdiği tüm yenilikler

Teknoloji devi Apple, devam etmekten olan WWDC 2018 kapsamında merakla beklenen yeni macOS 10.14 Mojave sürümünü tanıttı. Önemli yenilikler getiren masaüstü işletim sisteminin detaylarına gelin yakından bakalım;

Şirketin büyük bir heyecanla tanıttığı yeni masaüstü işletim sistemi macOS 10.14Mojave, gerçekten önemli yenilikleri beraberinde getiriyor. Bunlara baktığımız zaman karşımıza ilk olarak koyu arayüz modu çıkıyor. Kısa süre önce görülen bu mod, arayüzü tamamen koyu gri hale getiriyor. Tüm detayları koyu hale getiren ve uzun saatler ekran başında çalıştırmayı kolaylaştıran mod, işletim sistemini genel olarak oldukça değiştiriyor. Yeni geliştirilen “Desktop Stacks” isimli bir özellikle masaüstündeki dosyaları bir araya getiren işletim sistemi, bu sayede karmaşık masaüstü sorununu ortadan kaldırıyor. Organize olmayı kolaylaştıran özellik, dosyaları türüne göre otomatik olarak düzenliyor. Finder tarafında da bazı yenilikler var. Örneğin açılan fotoğrafların tüm meta verilerini gösterebilen macOS 10.14 Mojave, “galeri” görüntüleme seçeneğiyle yönetimi kolaylaştırıyor.

Apple macOS 10.14 Mojave

Apple macOS 10.14 Mojave önemli yeniliklere sahip

Dosyaları hızlı görüntüleme penceresine dosya imzala ve dosya üzerinde işaretleme yapma desteği getiren işletim sistemi, fotoğraf, doküman ve videolarda farklı çalışıyor. Örneğin hızlı görüntülemede fotoğraf ile video dahi düzenlenebiliyor. Ekran görüntü alma aracı çok daha kullanışlı ve işlevsel hale getirilen işletim sistemi, artık ekrandaki seçilen bir bölümün videosu alabiliyor. Video çekmeyi ekran görüntüsü almak kadar kolay hale getiren Apple, gerçekten güzel bir adım atıyor. iPhone’da çekilen bir fotoğrafı direkt olarak açılan doküman belgesi içerisine ekleyebilen macOS 10.14 Mojave, iOS ile Mac arasındaki bağı daha da güçlendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de çalışmayan News yani haberler uygulamasını getiren macOS 10.14 Mojave, aynı zamanda borsa verilerini gösteren uygulamayı da kullanıcıları sunuyor. Voice Memo uygulamasını da yerleşik olarak getiren işletim sistemi, burada iCloud’u kullanıyor. Böylece telefondaki bir ses kaydı hızlıca Mac’e aktarılabiliyor. Akıllı ev yönetimine odaklanan Home uygulaması da yeni gelenler arasında yer alıyor. İşletim sisteminde güvenlik ve gizlilik konusunda da yenilikler var. Hassas verileri geniş çaplı olarak güvende tutabilen işletim sistemi, Safari üzerinden internet sitelerinin ulaşabildiği kişisel verileri daha iyi koruyor. Veri şirketlerinin kişileri takip etmesini ciddi anlamda zorlaştıran macOS 10.14 Mojave, haberimiz olmadan yapılan gizli takipleri ortadan kaldıracak gibi duruyor. İşletim sistemi bu konuda kişileri bildirim de yapıyor.

Apple macOS 10.14 Mojave

Yeni Mac App Store

iOS için geçtiğimiz yıl yaptığı değişikliği Mac tarafına da getiren Apple, macOS 10.14 Mojave ile karşımıza tamamen yenilenmiş Mac App Store‘u çıkartıyor. Uygulama marketini çok daha modern hale getiren işletim sistemi, yeni uygulama keşfetmeyi de çok daha kolay hale getiriyor. Create ML isimli bir araçla kişilerin makine öğrenme konusunda çalışmasını kolaylaştıran işletim sistemi, bu konuda çok ciddi artışlar getiriyor.

Sahnede iOS ile macOS’un bir araya getirilmeyeceğini söyleyen Apple, uzun süredir konuşulan bu konuya da son noktayı koyuyor. Ancak yeni geliştirilen teknoloji ile kendi geliştirdiği iOS uygulamalarını Mac tarafına getiren firma, bunun çok iyi sonuç verdiğini belirtiyor. 2019’da diğer geliştiricilerin de iOS uygulamalarını Mac’e getirmek için çalışacağı söyleniyor. iOS 12’de tanıtılan grup FaceTime özelliğine de sahip olan macOS 10.14 Mojave, getirdiği ciddi özelliklerle fark yaratıyor. Yeni sürüm tüm kullanıcılara ücretsiz olarak bu sonbaharda geliyor.

MacOS 10.14 Mojave için Apple’ın resmi açıklamaları

“Apple bugün profesyonellerden ilham alarak herkes için tasarlanan yeni özelliklerle birlikte gelen, dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Mojave’nin ön gösterimini gerçekleştirdi. macOS Mojave’deki yeni Karanlık Modu, kullanıcı içeriklerini odak noktasına getiren etkileyici ve yeni bir görünümle masaüstünde dönüşüm yaratıyor. Yeni Stacks özelliği, dosyaları otomatik olarak düzenli gruplar halinde toplayarak karışık masaüstlerini organize ediyor. News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev gibi yakından tanıdığınız iOS uygulamaları, şimdi ilk kez Mac’e geliyor. FaceTime şimdi grup arama desteği sağlıyor. Mac App Store ise zengin editoryal içeriklere sahip yepyeni bir tasarımla geliyor ve Microsoft, Adobe ve diğer önemli geliştiricilerin imzasını taşıyan uygulamaları da sunuyor.

Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi, “macOS Mojave, tüketicilerden profesyonellere kadar çok geniş bir Mac kullanıcıları kitlesi için güçlü ve yeni özellikler sunan önemli bir güncelleme,” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Karanlık Modu macOS’a içeriklerinizi ön plana ve merkeze alan yeni ve etkileyici bir görünüm kazandırıyor. Yakından tanıdığınız iOS uygulamaları ilk kez Mac’e geliyor ve yeniden tasarlanan Mac App Store, yeni uygulamalar bulmayı her zamankinden daha kolay ve daha eğlenceli hale getiriyor.”

Karanlık Modu
macOS Mojave kullanıcıları, masaüstünün görünümünü karartılmış bir renk düzenine dönüştürmek için Karanlık Modu’na geçerek kullanıcı içeriğini odak noktasına getirip kontrollerin arka planda kalmasını sağlayabiliyorlar. Kullanıcılar açık ve koyu renkli masaüstü arasında geçiş yapabiliyor, Mail, Mesajlar, Harita, Takvim ve Fotoğraflar gibi yerleşik Mac uygulamalarında Karanlık Modu tasarımlarından yararlanabiliyorlar. macOS Mojave ayrıca masaüstü resmini günün saatine uygun şekilde otomatik olarak değiştiren yeni bir Dinamik Masaüstü özelliğine sahip. Geliştiricilerin Karanlık Modu kendi uygulamalarında kullanabilmeleri için bir API bulunuyor. 

Masaüstü ve Finder 
Masaüstü için sunulan Stacks özelliği, dosyaları dosya türüne göre düzenli gruplar halinde toplayarak en karışık masaüstlerinin bile organize edilmesini sağlıyor. Kullanıcılar Stacks’lerini özelleştirerek tarih ve etiketler gibi diğer dosya özelliklerine göre sıralayabiliyorlar. Kapsamlı şekilde güncellenen Finder ise, macOS Mojave’de kullanıcıların dosyalara görsel olarak göz atmalarına olanak tanıyan yepyeni Galeri Görünümü ile geliyor. Önizleme Bölmesi şimdi bir dosyanın tüm meta verilerini göstererek ortam varlıklarının yönetilmesini kolaylaştırıyor. Hızlı Eylemler kullanıcıların doğrudan Finder’dan PDF oluşturmalarını, PDF’leri parolayla korumalarını ve dosyalarda özel Automator İşlemleri çalıştırmalarını sağlıyor. Quick Look, bir dosyanın hızlı ve tam boy önizlemesini sunarak kullanıcıların herhangi bir uygulamayı açmadan görüntüleri döndürüp kırpmalarına, PDF’leri işaretlemelerine, video ve ses kliplerini kesmelerine imkan tanıyor.

News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev
macOS Mojave ile birlikte News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev gibi kullanışlı uygulamalar ilk kez Mac’e geliyor. News uygulaması haberlerin, fotoğrafların ve videoların Mac ekranında mükemmel görünmesini ve kullanıcıların en sevdikleri yayınları tek bir uygulamadan takip edebilmelerini sağlıyor. Ev uygulaması sayesinde, Mac kullanıcıları HomeKit özellikli aksesuarlarını kontrol ederek bilgisayarlarından bir adım bile uzaklaşmadan ışıklarını açıp kapatabiliyor veya termostatı ayarlayabiliyorlar. Sesli Notlar, kişisel notları, dersleri, toplantıları, görüşmeleri ve şarkı fikirlerini kaydedip tümüne iPhone, iPad veya Mac’ten erişmeyi kolaylaştırıyor.  Borsa, piyasaya özel haber derlemelerinin yanı sıra alıntılar ve interaktif tablolar içeren eksiksiz ve kişiselleştirilmiş bir izleme listesi sunuyor.

Group FaceTime
Group FaceTime özelliği, aynı anda birden çok kişiyle sohbet etmeyi kolaylaştırıyor. Kullanıcılar istedikleri zaman katılımcı ekleyebiliyor, etkin olmaya devam eden konuşmalara daha sonra katılabiliyor, bir iPhone, iPad veya Mac’ten görüntülü veya sesli aramayı kullanarak katılmayı tercih edebiliyor, hatta Apple Watch’tan sesli FaceTime’ı kullanarak grup aramalarına katılabiliyorlar.

Yepyeni Mac App Store
2011’de kullanıma sunulmasından bu yana kullanıcıların Mac için yazılım indirme ve yükleme biçiminde ciddi bir değişim yaratan Mac App Store, bugün de dünya çapındaki Mac uygulamalarını kapsayan en büyük katalog olma özelliğini koruyor. macOS Mojave’de Mac App Store, yeni bir görünüm ve doğru Mac uygulamasını bulmayı kolaylaştıran zengin editoryal içeriklerle yepyeni bir tasarıma kavuşuyor. Yeni tasarımdaki Keşfedin sekmesinde yeni ve güncellenmiş uygulamalar ön plana çıkarılırken Yaratıcılık, İş, Oyun ve Geliştiricilik kategorilerine yönelik sekmeler kullanıcıların belirli bir projeye veya amaca uygun uygulamalara ulaşmalarına yardımcı oluyor. Microsoft’tan Office ve Adobe’den Lightroom CC gibi en iyi geliştiricilerin imzasını taşıyan çeşitli uygulamalar da yakında Mac App Store’da kullanıcılarla buluşacak. Her zamanki gibi, kullanıcılar Mac App Store’daki uygulamaları Apple’ın güvenlik ve emniyet açısından onayladığından emin olarak indirebilirler. 

Gizlilik ve Güvenlik 
Tüm Apple yazılım güncellemelerinde olduğu gibi, macOS Mojave’de de geliştirilmiş gizlilik ve güvenlik en önemli önceliklerden bir tanesi. Safari’deki gelişmiş Akıllı Takip Koruması, sosyal medyadaki “Beğen” veya “Paylaş” düğmelerinin ve yorum araç takımlarının kullanıcıları izinsiz bir şekilde takip etmelerini engelliyor. Safari ayrıca kullanıcılar internette gezinirken basitleştirilmiş sistem bilgileri sunarak kullanıcıların sistem yapılandırmasına göre takip edilmelerini önlüyor. Bunların yanı sıra Safari, kullanıcı yeni online hesaplar oluşturduğunda otomatik olarak güçlü parolalar oluşturuyor, bu parolaları otomatik olarak doldurup saklıyor ve kullanıcıların değiştirmesi için tekrar kullanılan parolaları vurguluyor. Yeni veri koruma özelliklerine göre, uygulamaların Mac’in kamerasını veya mikrofonunu kullanmak ya da Mail geçmişi ve Mesajlar veritabanı gibi kişisel verilere erişmek için kullanıcıdan izin almaları gerekiyor.

Mac Uygulamaları için Geliştirici Çerçevesi Ön Gösterimi
News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev uygulamaları, macOS’a uyarlanan iOS çerçevelerinin kullanılması sayesinde Mac’e geldi. 2019’un sonundan itibaren bu ek çerçeveler geliştiricilerin iOS uygulamalarını macOS’a getirmelerini kolaylaştırarak geliştiricilere yepyeni fırsatlar sunacak ve Mac kullanıcılarına yönelik daha fazla uygulamanın oluşturulmasını sağlayacak. 

Diğer Yeni Özellikler
— Ekran Görüntüleri, her ekran görüntüsü seçeneğine kolay erişim olanağı sunan yeni ekran kontrolleri ve yeni video kayıt özellikleri ile birlikte geliyor. Kolaylaştırılmış iş akışı, masaüstünde karmaşaya neden olmadan ekran görüntülerinin kolayca paylaşılmasını sağlıyor.
— Continuity Camera, Mac kullanıcılarının yakında bulunan iPhone veya iPad’leriyle çektikleri bir resmi veya taradıkları bir belgeyi anında Mac’lerinde görmelerine imkan veriyor. 
— Şimdi Finder, Quick Look ve Ekran Görüntüleri’nde entegre olarak bulunan İşaretleme araçları, içeriklere yorum eklemeyi ve bunları başkalarıyla paylaşmayı hızlı ve verimli hale getiriyor.”

İlgili Video

Şirketin tartışmalı dizüstü modeli