reklamı kapat

POPÜLER

macOS Mojave

macOS Mojave ücretsiz olarak indirmeye sunuldu; işte yeni özellikler ve uyumlu bilgisayarlar

Teknoloji devi Apple, WWDC 2018 kapsamında tanıttığı yeni masaüstü işletim sistemi macOS Mojave sürümünü indirmeye sundu. İşte yeni sürüm hakkında bilinmesi gerekenler.

Uzun süredir herkese açık beta denemeleri yapılan macOS Mojave, dakikalar önce tüm kullanıcılar için resmi olarak indirmeye sunuldu. Kişilerin Mac App Store‘dan ücretsiz olarak elde edebildikleri işletim sistemi, birçok bilgisayar modeli tarafından aktif olarak destekleniyor. Biliyorsunuz Apple hem mobil hem de masaüstü işletim sistemi dünyasında geriye dönük uyum konusunda en iyi firmalar arasında yer alıyor. Açıklanan listeye göre desteklenen modeller şöyle:

  • – 2015 başı veya sonrasında piyasaya çıkan MacBook modelleri
  • – 2012 ortası veya sonrasında piyasaya çıkan MacBook Air modelleri
  • – 2012 ortası veya sonrasında piyasaya çıkan MacBook Pro modelleri
  • – 2012 sonu veya sonrasında piyasaya çıkan Mac mini modelleri
  • – 2012 sonu veya sonrasında piyasaya çıkan iMac modelleri
  • – Tüm iMac Pro modelleri (2013 sonu veya sonrasında piyasaya çıkanların yanı sıra, önerilen Metal özellikli grafik işlemcisine (MSI Gaming Radeon RX 560 ve Sapphire Radeon PULSE RX 580 dahil) sahip 2010 ortası veya 2012 ortasında sunulan Mac Pro modelleri)

Ciddi bir güncelleme olan sürüm, özellikle koyu arayüz moduyla dikkat çekiyor. Apple‘ın yaptığı resmi açıklamaya göreyse macOS Mojave direkt olarak şu yenilikler ile karşımıza geliyor:

macOS Mojave

Koyu Mod: Mac İçin Yeni ve Etkileyici Bir Görünüm

Koyu Mod, karanlık bir oda veya uçak gibi loş ışıklı ortamlarda çalışırken içerikleri öne çıkaran ve gözlerin fazla yorulmamasını sağlayan koyu renk düzeniyle masaüstünüzde değişim yaratıyor. Koyu Mod; Mail, Mesajlar, Harita, Takvim ve Fotoğraflar gibi yerleşik Mac uygulamalarına harika bir şekilde entegre oluyor. Kullanıcılar Koyu Mod’u Sistem Tercihleri’nden etkinleştirebiliyor. Üçüncü taraf uygulama geliştiricileri de Koyu Mod’u kendi uygulamalarına entegre edebiliyor.

Belge Grupları: Düzenli Bir Masaüstü

Belge Grupları, dosyaları otomatik olarak görseller, sunumlar, PDF’ler ve metin belgeleri gibi dosya türlerine göre düzenli gruplar altında toplayarak karışık masaüstlerini hızla temizliyor. Kullanıcılar Belge Grupları’nı özelleştirerek tarih ve etiketler gibi diğer dosya özelliklerine göre sıralayabiliyorlar. Toplanan dosyalara, Belge Grubu’na tıklayıp genişlettikten sonra istenilen dosyayı açarak kolayca erişilebiliyor.

Dinamik Masaüstü: Yepyeni Bir Mac Deneyimi

macOS Mojave’deki masaüstü arka planı, ilk kez günün saatiyle ve kullanıcının dünya üzerinde bulunduğu yerle uyumlu bir dizi görüntü sunuyor. Mojave Çölü’nün dalgalı kum tepeciklerini yansıtan masaüstü; gün doğumundan sabaha, öğlene, gün batımına ve akşama kadar günün saatlerine göre farklı ışık geçişleriyle Mac kullanıcılarına yepyeni bir deneyim sunuyor.

Finder: Her Zamankinden Fazlasını Yapın

macOS Mojave’deki Finder, kullanıcıların dosyalar arasında görsel olarak gezinmesini sağlayan yepyeni bir Galeri Görüntüsü özelliğine sahip. Önizleme Paneli ise dosyaların tüm üst verilerini göstererek medya varlıklarını yönetmeyi kolaylaştırıyor. Şimdi Finder’daki Önizleme Paneli’nde görünen Hızlı Eylemler, kullanıcıların PDF oluşturup bunları parolayla korumalarına, hatta özel Automator İşlemleri’ni çalıştırmalarına imkan veriyor. Bir dosyayı seçip klavyedeki boşluk çubuğuna basarak erişilen Göz At işlevi, şimdi kullanıcılara görselleri döndürüp kırpma, PDF’leri işaretleme, video ve ses kliplerini kısaltma olanağı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekran Resimleri: Şimdi Çok Kolay

Ekran Resimleri işlevi, ekran resmi seçeneklerine hızlı erişim olanağı sunan kullanımı kolay ekran kontrolleri ve yeni video kayıt özellikleri sunuyor. Ekran Resmi işlevini çalıştırarak veya shift-command-5 tuşlarına basarak erişilebilen bu özellik, Mac ekranının fotoğrafını ve videosunu çekmek için zamanlayıcı belirleme ve hatta ekran resimlerinin kaydedileceği yeri seçme gibi seçenekleri de içeren bir dizi kontrol sağlıyor.

Devamlılık Kamerası: Mac ile iPhone Arasında Kusursuz Entegrasyon

Devamlılık Kamerası ile kullanıcılar yakınlarındaki bir nesneyi veya belgeyi iPhone’larıyla çekip veya tarayıp Mac bilgisayarlarında görünmesini sağlayabiliyor. iOS aygıtlarını kullanarak tarama veya çekim yapmak için, kullanıcıların Pages, Keynote, Numbers, Notlar, Mail ve desteklenen diğer uygulamalarda“Şuradan İçe Aktar” seçeneğini tercih etmeleri yeterli.

Yeni Uygulamalar: News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev

Mac’e ilk kez gelen News, Borsa, Sesli Notlar ve Ev gibi yakından tanıdığımız iOS uygulamalarıyla kullanıcılar masaüstlerinde eskisinden daha da fazlasını yapabilecek. News uygulaması, editörler tarafından derlenen ve her kullanıcı için kişiselleştirilen güvenilir haber ve bilgileri tek bir noktadan sunuyor. Borsa uygulaması, özel olarak derlenen piyasa haberlerinin yanı sıra hisse senetleri ve interaktif grafiklerle dolu kişisel bir takip listesi sunarak piyasayı kolayca izlemenizi sağlıyor. Ev uygulaması ile kullanıcılar HomeKit uyumlu aksesuarlarını kontrol ederek ışıkları açmaktan termostatı ayarlamaya veya bebek telsizini izlemeye kadar birçok şeyi yapabiliyor. Ve Sesli Notlar; kişisel notları, dersleri, toplantıları, görüşmeleri veya şarkı fikirlerini Mac’in yerleşik mikrofonuyla kaydedip ardından tümüne iCloud üzerinden iPhone, iPad veya Mac ile erişmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Mac App Store

Tamamen yeniden tasarlanan Mac App Store, şimdi Mac uygulamalarını bulmayı eskisinden de kolay hale getiren zengin editoryal içeriklere sahip. Yeni Keşfet sekmesinde Mac için yeni ve en popüler uygulamalar ön plana çıkarılırken Yarat, Çalış, Oyna ve Geliştir sekmeleri kullanıcıların belirli bir projeye veya amaca uygun uygulamalara ulaşmalarına yardımcı oluyor. Hikayeler, koleksiyonlar ve videolar, bu güçlü uygulamalar ve bunları kullanan yaratıcı insanlar hakkındaki ayrıntılı bilgi ve analizlerle mükemmel uygulamayı bulmanıza yardımcı oluyor. Mac App Store’da ayrıca, Omni Focus 3 gibi üretkenlik araçlarının yanı sıra Alto’s Adventure ve The Gardens Between gibi oyunların da aralarında olduğu birçok harika uygulama bulunuyor.

Safari: İnternette Daha Güvenli Gezinin

Safari’deki gelişmiş Akıllı Takip Koruması özelliği, sosyal medyadaki “Beğen” veya “Paylaş” düğmelerinin ve yorum araçlarının kullanıcıları izinsiz takip etmesini önlemeye yardımcı oluyor. Safari ayrıca, veri şirketlerinin takip için kullanabileceği benzersiz bir “parmak izi” oluşturmasını önlemek amacıyla, kullanıcılar internette gezinirken sadeleştirilmiş sistem bilgileri sunuyor. Safari, kullanıcıların parolalarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için şimdi, yeni online hesaplar oluşturulduğunda otomatik olarak güçlü parolalar belirliyor, bu parolaları otomatik olarak doldurup saklıyor ve kullanıcıların değiştirmesi için tekrar kullanılan parolaları işaretliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple macOS Mojave ile ayrıca bunlar da geliyor;

  • – Safari şimdi, kullanıcıların açık olan sekmeleri bir bakışta görebilmeleri için tarayıcı sekmelerinde web sitesi simgelerini destekliyor. Web sitesi simgeleri Sistem Tercihleri’nden etkinleştirilebiliyor.
  • – Artık Mail uygulamasındaki Mail oluşturma penceresinde bulunan Emoji menüsü sayesinde mail mesajlarına hızlı ve kolay bir şekilde Emoji eklenebiliyor.
  • – Mac’teki Siri şimdi, kullanıcıların HomeKit uyumlu aygıtlarını kontrol etmesini sağlamasının yanı sıra yemek, ünlüler ve motor sporları hakkında daha fazla bilgi sunuyor.
  • – macOS Mojave şimdi Birleşik Krallık İngilizcesi, Avustralya İngilizcesi, Kanada Fransızcası ve Hong Kong için Geleneksel Çince sistem dil seçeneklerine, Çin için iyileştirilmiş haritaya ve Japonca klavye için Latin harfleriyle İngilizce girişi özelliklerine sahip.

İlgili Video

Firmanın yeni iPhone modelleri