reklamı kapat

POPÜLER

iPadOS 16

iPadOS 16 tanıtıldı; iPad’ler için önemli yenilikler geliyor

WWDC22 etkinliği kapsamında iPad’lerin yeni nesil işletim sistemi olacak iPadOS 16 üzerindeki perde kalktı. İşte tüm detaylar;

WWDC22 etkinliğinin iOS 16 yanında en çok beklenen işletim sistemi, iPad’lere özel yeni iPadOS sürümüydü ve tanıtılan yeni sürüm iPadOS 16 genel olarak pişman etmedi. iOS 16 gibi tasarımsal açıdan büyük bir makyaj geçirmeden karşımıza çıkan sürüm, teknik açıdan uzun zamandır talep edilen önemli yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Bunlara baktığımız zaman işletim sistemi iOS 16’ya ve macOS Ventura’ya gelen yeniliklere ek olarak ortak çalışma odaklı yenilikler getiriyor. Belirli dosyalar üzerinde ortak çalışılmasını kolaylaştıran sürüm, aynı şekilde ortak Safari kullanım deneyimi de getiriyor ve bu gerçekten kullanışlı görünüyor. Her şeyi gerçek zamanlı hale getiren Apple, herkesin ne yaptığını karşı tarafa gösteriyor ve burada farklı gruplar oluşturulabiliyor.

iPadOS 16 temelinde yer alacak yeni Freeform uygulaması ile ortak çizim yapılması veya diğer içerikler üzerinde çalışılması için yeni bir dijital pano hazırlayan Apple, özellikle fikir geliştirme sürecinde iddialı görünüyor. Freeform iPad yanında macOS ve iOS için de geliyor. MacOS tarafında duyurulan Metal 3 desteğini de iPad tarafına getiren Apple, yeni sürümde kişilerin arka planda oyun / uygulama indirmesi yapabilmesine de izin verecek.

Oyun Merkezi’ne arkadaşların ve sizin verilerinizi koyacak ve ortak oyun oynama deneyimini daha kolay hale getirecek Apple, iPadOS 16 ile beraber masaüstü sınıfı özelliklere sahip uygulamaları hayatımıza getirecek. Bu özelliklerin büyük çoğunluğu masaüstü sıfını M1 işlemciye sahip iPad modellerine getirecek olan Apple, “Reference Mode” ile renk hassasiyeti hassas konularda Apple ekosistemindeki Pro cihazlar arasında ortak renk kalitesini garanti altına alacak.

M1’li iPad’ler için özel bir daha adım atan Apple, iPadOS 16 ile ekranın piksel yoğunluğu için değişime izin verecek. Böylece istenirse ekrana daha fazla bilgi sığdırılabilecek. Stage Manager ile iPad tarafındaki çoklu görev yönetimini değiştireceklerini aktaran Apple, yeni sürümde sonunda pencere boyutu değişimini mümkün kılıyor ve açık uygulamaları Stage Manager altında macOS tarafında olduğu gibi sol tarafa topluyor. Yeni sürümde yine sonunda deinlen üst üste iki farklı pencere açılmasına imkân tanıyacak olan Apple, bu sayede iPad’leri Mac’lere bir adım daha yaklaştıracak.

“iPad en fazla çok yönlülük sunan aygıtımız. iPadOS 16 ile bu aygıtın yapabileceklerini daha da ileri götürmekten heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: “iPad’de multitasking deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyan Stage Manager’ın yanı sıra, Mesajlar uygulamasıyla paylaşım ve iş birliği yapmanın yeni yolları, Safari, yeni Freeform uygulaması, Referans Modu ve Ekran Yakınlaştırma gibi profesyonel özellikler, tüm kullanıcıların iPad’de daha fazlasını yapmasına imkan sunuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPadOS 16 işletim sistemi eylül ayının sonunda her zaman olduğu gibi destekli tüm iPad’ler için ücretsiz olarak indirmeye açılacak. Bu modeller şunlar olacak:

  • -iPad Pro (Tüm modeller)
  • -iPad Air (3. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad (5. nesil ve daha yeni modeller)
  • -iPad mini (5. nesil ve daha yeni modeller)

iPadOS 16 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display