reklamı kapat

POPÜLER

iOS 16
iOS 16

iOS 16 tanıtıldı; merakla beklenen sürümün kilit yenilikleri

WWDC22 etkinliği kapsamında iPhone’ların yeni nesil işletim sistemi olacak iOS 16 üzerindeki perde kalktı. İşte tüm detaylar;

WWDC22 etkinliğinin en çok beklenen işletim sistemi iOS 16, sürpriz olmayacağı üzere tasarımsal açıdan büyük bir makyaj geçirmeden karşımızda yer alıyor. Uzun yıllar önce geçilen temel tasarımı dilini devam ettiren sürüm, teknik olaraksa önemli sayılacak yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Bunlara baktığımız zaman işletim sistemi yenilenmiş bir kilit ekranı ile geliyor. Kilit ekranına şimdiye kadar yapılmış en büyük güncellemeyi getirdiklerini belirten Apple, yeni karşılama ekranını daha özelleştirilebilir şekilde hazırlamış durumda. Yeni kilit ekranına derinlik katmak adına saati duvar kağıdındaki belirli objelerin arkasına yerleştiren Apple, saatin fontunda / tasarımında değişiklik sunuyor ve kilit ekranına farklı widget’lar konulmasına imkân tanıyor. Kilit ekranı bu sayede birçok konuda tek bakışta bilgi verir hale gelebiliyor. Kişilere çok sayıda özel duvar kağıtları sunacaklarını belirten teknoloji devi, istenirse duvar kâğıdı özelinde yeni tasarlanan animasyonlu içerikler de sunuyor.

Yeni kilit ekranı özelinde bildirimleri de elden geçiren ve ekranın alt kısmında toplayan Apple, “Live Activites” adı verilen özellik ile kilit ekranda dinamik bilgiler verecek ufak canlı pencereler de sunacaklarını açıklıyor. Geçen yıl gelen “Focus” özelliğini güncelleyen ve yeni kilit ekranını seçilen Focus moduna göre özelleştiren Apple, “Mesajlar” tarafında da önemli güncellemeler yapıyor. Artık kişilere gönderilen mesajlar üzerinde düzenleme desteği veren ve gönderilen mesajı geriye almanıza imkân tanıyan şirket, artık bir mesajın daha sonra bakmak adına okunsa dahi okunmamış olarak işaretlenmesinin önünü de açıyor.

-iOS 16’nın kilit ekranı ile gelen yeni saat arayüzü-

iOS 16 işletim sistemi ile SharePlay’ı Mesajlar içerisine getiren Apple, WWDC22 etkinliğinde yeni dikte deneyimini de gözler önüne serdi. Direkt olarak cihaz içerisinde çalışan ve ekranı kaplayan arayüz olmadan sesli mesajları yazılı hale getiren yeni nesil sistem, uzun yazılarda otomatik noktalama işareti ekleme gibi çok faydalı bir özellik ile geliyor ve genel olarak çok daha kullanışlı görünüyor. Fotoğraflardan düzenlenebilir metin çıkarma sistemini bu yıl videolar için de getiren teknoloji devi, bu altyapı için uygulama geliştiricilere bir API desteği vereceklerini de açıklıyor.

-Çoklu bildirimler artık altta toplanacak-

Yeni işletim sistemiyle Türkiye’de kullanılmayacak bazı “Wallet” özellikleri duyuran ve Türkiye’de açık olmayan ödeme odaklı Apple Pay yenilikleri açıklayan Apple, Haritalar için de yenilikler duyurdu. Çok daha detaylı yeni Haritalar sistemini Türkiye’nin olmadığı birçok farklı yeni ülkeye getireceklerini duyuran şirket, artık kişilere 15 noktaya kadar uzun mesafeli rota planlama şansı veriyor. Burada dijital asistan Siri üzerinden rotada güncellemesi yapılabiliyor. iOS 16’nın içerisinde Siri için özel büyük yenilikler bulunmuyor.

Destekli bölgelerdeki ve rotalardaki olası yol masraflarını detaylı şekilde gösteren ve böylece plan yapmayı kolaylaştıran yeni Haritalar uygulaması, maalesef yine özellikle ABD merkezli olarak iyileştirilmiş durumda. iOS 16 ile beraber spor odaklı adımlar da atılmış durumda. Belirli spor etkinliklerinin sonuçlarını kilit ekranında canlı olarak gösterecek işletim sistemi, Apple News odaklı spor yenilikleri de getiriyor. Üzücü şekilde Apple News halen Türkiye dahil birçok ülkede çalışmıyor.

-iOS 16 ile aile arasındaki fotoğraf paylaşımı kolaylaşıyor-

Family Sharing” altında ebeveynlere çocuklarının cihazları için daha gelişmiş kontrol sunacak iOS 16 işletim sistemi, ebeveynlere çocuklarıyla alakalı faydalı bilgiler veren ipuçları da gösterecek. Fotoğraf uygulamasını da unutmayan yeni sürüm, “iCloud Shared Photo Library” ile aile üyeleriyle fotoğraf paylaşımını çok daha kolay hale getiriyor. Yakındaki kişileri algılayarak ona göre paylaşım yapabilir hale gelen Fotoğraflar, Apple ekosistemine komple dahil olan aile üyelerini mutlu edecek gibi görünüyor.

iOS 16 ile Apple’ın çok önem verdiği gizlilik için de bazı duyurular yapıldı. iOS 15 ile gelenlere ek olarak yeni sürümde “Safety Check” isimli bir altyapı geldi. Kişisel insan ilişkilerindeki sorunlara odaklanan özellik, sorun yaşanan ve artık görüşülmek istenmeyen partnerlerin tacizlerine karşı, karşı tarafın kendi cihazlarınıza olan sistemsel erişimini kesmenize imkân tanıyor. Tek noktadan servislere / uygulamalara verilen erişim izinleri için yönetim getiren altyapı, oldukça önemli görünüyor.

Yeni işletim sistemi ile detaylarına burada yer verdiğimiz Matter standardını temele alan Apple, artık daha çok ses getirecek gibi görünen Matter özelinde 130’dan fazla ürünün yolda olduğunu aktarıyor. “Ev” özelinde güncelleme getiren ve kategoriler ile tek bakışta tüm HomeKit cihazlarının gözler önüne serilmesinin önünü aralayan iOS 16, CarPlay odaklı büyük yenilikler de getiriyor. WWDC22 kapsamında CarPlay’in ileride gelecek yeni jenerasyonunu gözler önüne seren Apple, yeni sürümü çok daha detaylı hale getirmiş durumda.

-Yeni CarPlay gerçekten çok iyi görünüyor-

Otomobiller için geliştirilen CarPlay‘in yeni sürümü hiç olmadığı kadar bilgi verecek ve aracın teknik verilerine de erişim sağlayacak. CarPlay’den aracın klima dahil birçok özelliği kontrol edilebilecek ve arayüz çok büyük ekranlara uyum sağlayabilecek. Çok modern arayüzler üzerine kurulan yeni jenerasyon sistem, widget desteğini getirecek ve çok sayıda özelleştirme seçeneği ile gelecek. Böylece arayüz / tasarım hem otomobil üreticilerinin hem de sürücünün isteğine bağlı olarak kişiselleştirilebilecek. Birçok firmanın başka arayüz sistemleri kullanmasına gerek bırakmayan yeni jenerasyon, daha önce de söylediğimiz gibi hemen gelmeyecek. Bu sistem önümüzdeki yıl yeni nesil bazı araçlarda karşımıza çıkacak.

Hızlı notları iOS 16’ya getireceklerini aktaran Apple, Uzamsal Ses sistemini de daha kişisel hale getirdiklerini açıklıyor. Bu konuda firma şunu açıklıyor: “Kişiye Özel Uzamsal Ses özelliği, daha da hassas ve etkileyici bir dinleme deneyimi yaşatıyor. Dinleyiciler iPhone’daki TrueDepth kamerayı kullanarak tamamen kendilerine göre ayarlanmış bir müzik deneyimi sunan, kişiye özel bir Uzamsal Ses profili oluşturabiliyor.”

Yeni sürüm ile Memoji için de önemli özelleştirme seçenekleri geliyor. watchOS 9 ve iOS 16 ile beraber sürekli ilaç kullanan kişileri memnun edecek Apple, artık ilaçların / hapların sisteme işlenmesine imkân tanıyacak ve burada kamera dahi kullanılabilecek. Bu sistem sayesinde telefon ya da akıllı saatiniz size “hap alma saatiniz geldi” şeklinde bildirimler geçebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“iOS 16, iPhone ile yaşadığınız deneyimi dönüştürecek güncellemeler sunan kapsamlı bir sürüm.” açıklamasını yapan Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerini şöyle sürdürdü: “Kilit Ekranı’nın görünümünü ve işleyişini, bu ekranı daha kişisel ve kullanışlı hale getiren heyecan verici yeni özelliklerle tamamen yeniden tasarladık; aileler için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi özelliğini sunduk; Mesajlar ve Mail uygulamalarına eklediğimiz yeni özelliklerle iletişimi daha da kolaylaştırdık ve akıllı teknolojilerden yararlanarak Canlı Metin ve Görsel Arama özelliklerinde yapılan güncellemelerle geliştirdik.”

iOS 16 işletim sistemi eylül ayının sonunda her zaman olduğu gibi destekli tüm iPhone’lar için ücretsiz olarak indirmeye açılacak. Sürümü alacak iPhone modellerine ise direkt olarak buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

iOS 16 yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display