reklamı kapat

POPÜLER

Dontnod, kadın ana karakter kullanarak oyun sektörüne kafa mı tutuyor?

“Fark yaratmak için farklı olmaya çalışmıyoruz,” diyen firmanın Kreatif Direktörü Jean-Maxime Moris sözlerine şöyle devam ediyor; “Sektörü düzeltmek gibi bir çabamız yok.” 2013 yılında çıkış yapan Remember Me firmanın ilk oyunu olmasına rağmen ikinci oyunlarında da kadın bir ana karakter kullanmaları biraz alışılmışın dışında. Üstelik, bu sebeple oldukça büyük sıkıntılar yaşamış olmalarına rağmen. Remember Me’nin yapım sürecinde kapılarını çaldıkları pek çok yayımcı firma, kadın bir ana karakter kullandıkları için onlara sırt çevirmiş. Gittikleri yerlerden; “Bu oyunu dağıtmak istemiyoruz çünkü başarılı olamayacak. Oyunlarda kadın bir karakter kullanamazsınız. Başarılı olmak istiyorsanız erkek karakter kullanmak zorundasınız, bu kadar basit,” cevabını aldıklarını belirtmişti Moris 2013 yılında verdiği bir röportajda. Hal böyle iken, yeni oyunları Life is Strange’de yine bir kadın ana karakter kullanmaları herkesi şaşırttı doğal olarak.

Yakın zamanda özellikle Ubisoft‘un bu konu nedeniyle başı oldukça ağrımıştı. Assassin’s Creed ve Far Cry serilerinde inatla kadın karakter kullanmıyor olmaları nedeniyle gelen eleştiriler ciddi tartışma konusu olmuştu. Koca koca firmalar kadın karakter konusunda bu denli çekingen davranırken tüyü bitmemiş Dontnod Entertainment’in romantik bir yaklaşıma mı sahip olduğu yoksa sektöre kafa mı tuttuğu bilinmez. Ancak ön yargıları umursamadıkları bir gerçek.

Life is Strange, genç bir kadın olan Max’in hikayesini anlatacak. Zamanı geriye alma yeteneği bulunan Max, farklı eylemlerin yaşananlara nasıl etki ettiğini görme şansı bulacak.  Telltale Games’in oyunlarına benzer bir şekilde bölüm bazlı olarak yayınlanacak olan yapım, 2015 yılında PC, PS3, PS4, Xbox 360 ve Xbox One platformlarına gelecek. Gamescom’da gösterilen ilk oynanış videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

VİDEO