reklamı kapat

POPÜLER

Londra’nın karanlık sokaklarına uzanan macera: Assassin’s Creed: Syndicate [Video]

Assassin’s Creed serisinin son oyunu Syndicate duyuru fragmanı ve oyun içi görüntüleriyle beraber duyuruldu. 19’uncu yüzyıl Viktorya dönemi Londrasının arka sokaklarında çete kavgalarına karışmaya hazır mısınız? Hem de oynanabilir kadın karakter ile!

Ubisoft, Assassin’s Creed Unity ile ciddi eleştirilerin hedefindeydi. Başarılı sinematikler, artırılan beklenti, yeni silahlar, co-op modda 4 oynanabilir karakter ve daha fazlası oyunculara mükemmel Assassin’s Creed oyununu vadetmişti ancak oyun çıktıktan sonra ciddi teknik sorunlar baş göstermiş ve boykota varan eleştiriler almıştı. Oyunda oynanabilir bir kadın karakter olmaması ve Ubisoft’un konuyla ilgili başarısız açıklamaları firmayı giyotin ile cezalandırmaya yetmişti. Bu tartışmalardan ders çıkarmış gibi görünen Ubisoft, yeni oyununda hem oynanabilir bir kadın karakterle geliyor, hem de ilk etapta beklentileri pek yükseltmiyor.

assassins-creed-syndicate5
Assassin’s Creed: Syndicate, daha önce de sızdırılan bilgilerde olduğu gibi 19’uncu yüzyıl Londrasında geçiyor. Oyunun alpha öncesi oynanış videosunda Londra sokakları Sherlock Holmes serisini oynama şansı elde etmiş oyunculara tanıdık gelecektir. Londra’da çetelerin yönettiği mahalleler, karanlık arka sokaklar, at arabaları, zengin ve fakir mahalleler oyunun içeriğini zenginleştiren detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Unity’e oranla yüzde 30 daha büyük olacağı söylenen harita, oyuncuya geniş bir oyun alanı sunuyor.

Oyunda herhangi bir co-op oynanış olduğuna dair bir bilgi yok ancak oyun Jacob ve Evie isimli iki ana karakterle geliyor. İkiz kardeşler olan Jacob ve Evie oyuna farklı bakış açılarıyla yaklaşmayı sağlıyor. Zaten Ubisoft’un da amacı o yönde olmuş. Farklı bir hikayeyi, farklı bakış açılarıyla anlatmak için iki farklı ana karakter kullanmış. Bu noktada ana karakterlerden birinin kadın olması, Ubisoft’un “kadın karakter kullanmıyor” suçlamalarından kendini aklamaya çalışması gibi de görünmüyor değil.

assassins-creed-syndicate3
Temel olarak oyunda yine Templar’lara karşı mücadele veriyoruz. Yayınlanan oyun içi videosunda bölgelerdeki çete kontrolünü ele geçirmeye çalışan Jacob, bu şekilde üstünlük sağlamak istiyor. Bunun için de pek çok seçenek mevcut. Arka sokaklarda çete üyelerinizi kurtarabiliyor ve birini kurtardıktan sonra diğerine geçmeden kurtardığınız karakterden yardım alabiliyorsunuz. Gerçi Assassin’s Creed oyunlarındaki yapay zeka asla çok gerçekçi ve etkileyici olmadı, o yüzden herkesi kendi başınıza kurtarmayı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca çeşitli saldırılarda oyun çevreyle daha uyumlu. Düşmanların etrafında kullanabileceğiniz yapılara denk gelebiliyorsunuz. Oyundaki dikkat çeken bir ekleme ise at arabalarını aktif olarak kullanabiliyor olmamız. Diğer çete üyeleriyle amansız bir takip yaşayabiliyor, hedef ve düşmanların üstünden at arabasıyla geçebiliyoruz. Aynı zamanda bu devasa haritada ulaşımı da bir hayli hızlandırıyor.

assassins-creed-syndicate6
Dövüş mekanikleri de elden geçirilen oyunda, karakterin daha hızlı tepki verdiği söyleniyor. Yayınlanan video da bunu doğrular nitelikte. Yakın dövüşte karakter daha hızlı ve etkili dövüşebiliyor gibi görünüyor. Jacob ve Evie’in farklı alanlarda uzman olduğundan da söz ediliyor. Evie daha sessiz ve sinsi saldırılarda uzmanken Jacob’ın oynanışı biraz daha sert gibi. Bu noktada muhtemelen karakterlere özel silahları da oyunda görebileceğiz.

Genel olarak Ubisoft’un Unity’de olduğu gibi çok heyecan yaratan bir fragmanla gelmediği söylenebilir. E3’te daha detaylı bir video ile oyuncuların karşısına çıkması beklenen Ubisoft, Assassin’s Creed Syndicate’i 23 Ekim‘de PS4 ve Xbox One için satışa sunacak. PC oyuncuları ise oyuna sonbaharın sonuna doğru kavuşabilecek ancak oyun çoktan ön siparişe konuldu bile. Oyunun fragmanını ve oynanış videosunu haberin devamında izleyebilirsiniz.

FRAGMAN

OYNANIŞ VİDEOSU