reklamı kapat

POPÜLER

Assassin’s Creed: Unity’deki kadın karakter eksikliği tartışmalara neden oldu

Kadın karakterlerin eksikliği nedeniyle eleştirilen en popüler oyunlardan biri olan Assassin’s Creed‘in yapımcısı Ubisoft sonunda eleştirilere yanıt verdi. Ancak yapımcı firma, oyunun cinsiyetçi yaklaşımından memnuniyetsiz olan hayranları sakinleştirmek için yapıldığını düşündüğümüz açıklamayı gerçekten de yüzüne gözüne bulaştırdı. Zira Ubisoft teknik yönetmeni James Therien’e göre oyundaki kadın karakter eksikliğinin arkasındaki neden, kadın anatomisini çizmenin çok zor olması.

Therien’in söylediğine göre Ubisoft oyuna aktif kadın karakterler eklemeyi kafaya çoktan koymuş, ancak Unity’nin geliştirilme sürecinde ciddi sapmaya yol açacağı için bu karakterlerin hazırlanmasından vazgeçilmiş.

assassinscreed
Kadın bir ana karakter için 8 bini aşkın yeni animasyonun hazırlanması gerektiğini belirleyen Ubisoft, bu işin prodüksiyon ekibine çok ağır geleceğine karar vermiş. Kreatif direktör Alex Amancio’nun belirttiğine göre, ekibin yükünü azaltmak için ana karakter Arno Dorian ile kadın karakter arasında seçim yapılması gerekince “doğal olarak” oyunun yıldızı Arno yerine kadın karakteri atılmış.

Aslında Ubisoft önceki Assassin’s Creed oyunlarında kadın ana karakterler kullanmıştı, ancak Unity’deki kadın karakter eksikliğine ilişkin baştan savma açıklamalar hayranları epey kızdırdı. Pek çok kişi, dünyadaki dokuz stüdyoda yüzlerce çalışanın hazırladığı Unity’ye kadın karakter ekleyecek birkaç çalışanda mı yoktu yani diye düşünürken, kimileri de Ubisoft’un kadın anatomisine çok gizemli bir organizmaymış gibi yaklaşmasıyla dalga geçiyor.

GTA V
Kadın karakterleri ikinci, hatta belki sonuncu sıraya atan tek yapımcı Ubisoft değil. Ancak eleştirilerin hedefindeki yapımcıların durumu açıklamak için dahi cinsiyetçi bahanelere başvurması herkesi şaşırtıyor. Örneğin GTA V yapımcılarının getirdiği bahane “GTA’in maskülen bir hikaye anlatması”yken, Epic Games benzer bir durum için kadın karakterlerin ilgi görmediğini ileri sürmüştü. Aslında bu açıklamaların ardında oyuncu kitlenin çoğunlukla erkeklerden oluştuğunu ve erkek oyuncuların erkek karakterleri tercih ettiğini varsayan önyargı yatıyor. Erkek oyuncuların da oyun sırasında kadın karakteri tercih ettiği özellikle World of Warcraft gibi oyunlarda sıklıkla görülürken yapımcıların bu tutumunu anlamak gerçekten güç.