reklamı kapat

POPÜLER

Honeywell Lyric

Akıllı termostat Nest’in yeni rakibi: Honeywell Lyric [Video]

Apple’ın WWDC 2014’te akıllı ev sistemi HomeKit’i duyurmasının ardından Cupertinolu şirketin iş ortağı Honeywell, yeni akıllı termostatı Lyric’i tanıttı. Ağustos ayının başında yurtdışında pazara sürülecek akıllı termostat, Nest’in karşısına rakip olarak çıkmaya hazır. Lyric de Nest’te olduğu gibi iOS ve Android platformu üzerinden evinizi kontrol etmenize olanak sağlıyor.

Sıcaklık ayarlama yeteneğine sahip olan cihaz dış ortamdaki sıcaklık/nemlilik gibi ortam şartlarını takip ederek en uygun sıcaklığı ayarlıyor. Farklı zaman dilimlerinde, hava değişimlerinde ve evde olmadığınız durumlarda derece ayarlarını otomatik olarak ayarlayan Lyric, filtre değiştirmeniz gerektiğinde size uyarabiliyor. Kullanıcı yakınlık sensörünü bünyesinde barındıran Lyric termostatın kapalı durumda olan ekranı, kullanıcı karşısına geçtiğinde otomatik olarak açılıp mevcut sıcaklığı gösteriyor.

Mekanın ısıtma veya soğutma durumu hakkında da bilgi sunan cihazda GPS desteği de mevcut. Bu özellik sayesinde kullanıcı uygulama üzerinden bir bölge belirlediğinde termostat otomatik olarak açık konuma geliyor. Örneğin kullanıcı evinden ayrıldığında termostat kapalı duruma geçiyor, belirlediği bölgeye geldiğinde açılıyor. Dışarıda kaldığınız süreyi bildirebildiğiniz akıllı termostatın mobil uygulamasında parti modu da bulunuyor. Bu konuma getirildiğinde termostat oda için gerekli sıcaklığı ayarlayabiliyor. iOS ve Android uygulamaları üzerinden kontrol edilen Lyric, yazının da başında belirttiğimiz gibi ağustos ayında piyasada olacak. Honeywell Lyric’in satış fiyatı 279 dolar. Nest’in fiyatının 249,95 dolar olduğunu hatırlatalım.

VİDEO