reklamı kapat

POPÜLER

Google akıllı ev ürünleri firması Nest’i satın aldı

2013 yılını yaptığı büyük ölçekli satın almalarla kapatan Google, 2014 yılına da oldukça hızlı bir giriş yaptı. Google, Akıllı termostat ve duman dedektörü gibi oldukça yetenekli ve tasarımları itibariyle estetik ürünlerin yaratıcısı Nest’i borsaya  bildirilen açıklamaya göre 3,2 milyar dolar nakit ödemeyle satın alıyor. Anlaşmayı çalışanlarına da bir e-posta göndererek duyuran Google, yasal süreçlerin sonunda satın almanın tamamlanacağını bildirdi.

Google CEO’su Larry Page, yaptığı açıklamada Nest ürünlerini dünya çapında daha fazla ev ile buluşturmayı planladıklarını belirtti. Nest’in kurucuları Tony Fadell ve Matt Rogers’ın markayı yönetmeye devam edecekleri belirtilirken iPod’un babası olarak bilinen eski Apple mühendisi Fadell’ın ilk açıklaması, Google’ın desteği ile birlikte Nest’in daha sade ve zeki ürünler ortaya çıkaracağı ve daha fazla katma değer yaratacağı şeklinde oldu.

Satın alma henüz yasal olarak tamamlanmadı ancak Nest’in kendi marka ismini koruyacağı belirtiliyor. Haberin duyulmasının ardından oldukça merak konusu olan Nest’in mevcut kullanıcılarına ilişkin verileri Google ile paylaşıp paylaşmayacağı konusunda ise, Nest’in sıkı veri gizliliği politikasının korunacağı ve bir diğer merak konusu olan Nest’in iOS cihazlara yönelik desteğinin de eskisi gibi devam edeceği belirtildi. Ayrıca Fadell, açıklaması içerisinde Google’ın firmaya olan ilgisinin yeni olmadığını ve Nest’in kurulduğu 2011 yılına kadar dayandığını da not düştü.

30 Eylül itibariyle hesaplarında 57 milyar dolar nakit ve nakit benzeri varlık bulunan Google için bu satın almanın boyutu finansal açıdan kamuoyunda yarattığı etkiyi yaratmasa da özellikle know-how ve marka değeri açısından büyük önem taşıyor.