reklamı kapat

POPÜLER

Google, Nest’in ardından Dropcam’i de satın almaya hazırlanıyor

Bu yılın başlarında, ev otomasyon sistemlerinin öncü markalarından biri olan Nest‘i satın alarak pazar alanını genişleten Google, bu yöndeki hamlesinin devamını getirecek gibi görünüyor. The Information’da yayınlanan bir habere göre teknoloji devi gözünü Nest’in ardından, birbirine bağlı kamera üreticisi Dropcam’a çevirdi. Dropcam ve Google arasında sürdürülen görüşmeleri hangi aşamada olduğuna dair ise henüz net bir bilgi yok.

Kaydedilen görüntüleri bulutta depolayan ve böylece söz konusu görüntülere istenilen yerde ve zamanda ulaşılabilmesini sağlayan kamerasıyla dikkatleri çeken Dropcam, geçtiğimiz yıl 30 milyon dolarlık bir yatırım elde etmişti. Şirket, kısa bir süre önce de gelişmiş video analiz teknolojisi ve kamera yerleştirilemeyen alanlarda hareketi algılayan ve su geçirmeyen Tabs sensörüyle de güvenlik alanında önemli bir gelişmeye imza atmıştı.

Google’ın Nest’i satın almasının ardından şimdi de Dropcam’le ilgilenmeye başlaması, ev teknolojisini günümüz koşullarına uygun bir biçimde yeniden yorumlayarak belirli sorunlara yeni çözümler üretmeye başlayacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada “güvenliğin bu kadar rahatsız edici olmaması gerektiğini” belirten Nest CEO’su Tony Fadell ve kullanıcıların pek hoşlanmadığı kategorileri yeniden ele alabileceklerini söylemişti. Dropcam yatırımcıları da bu konuda yaptıkları açıklamalarda Nest’i örnek gösterek iki şirketin ortak bir paydada buluşabileceğine dair imalarda bulunmuştu.

Apple’ın da ev otomasonu teknolojileriyle doğrudan ilgilenmeye başlayabileceğini göz önünde bulundurursak önümüzdeki günlerde akıllı ev teknolojisi konusunda bizi oldukça sıcak günlerin bekleyeceğini söyleyebiliriz.