reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dünyanın yüz tanıma sistemine sahip ilk ev tipi güvenlik kamerası: Nest Cam IQ [Video]

Bir süredir sesi solu çıkmayan Nest, yeni güvenlik kamerasını tanıttı. Oldukça gelişmiş özelliklerle gelen kamera, ev güvenliğine bir hayli önem verenlere hitap ediyor.

Advertisement

Nest’in yeni akıllı kamerası Cam IQ, tasarım olarak firmanın bir önceki modeli Cam Outdoor’u bir hayli anımsatıyor. Mini bir stant ve başını istediğiniz yöne çevirebileceği bir eklemle gelen kamera 8 megapiksel çözünürlük sunuyor. 4K çekim, HD video ve 130 derece görüş açısına sahip olan kamera aynı zamanda LED bildirim ışığı sayesinde o sırada kameradan izleyen biri varsa görüş açısındakileri bilgilendiriyor. Kullanıcı kamera aracılığıyla canlı görüntüleme gerçekleştiriyorsa LED ışıklar yeşil, konuşuyorsa maviye dönüşüyor.

Kamera her ne kadar 4K görüntü yakalama özelliğine sahip olsa da kaydedilen veya yayını yapılan görüntü maksimum 1080p oluyor. Ancak kameranın sunduğu bazı özellikler 4K görüntü yakalama yeteneğini kullanışlı kılıyor. Örneğin Supersight özelliği sayesinde hareket tespit edilen alana yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Nest uygulamasında 4x yakınlaştırılmış 1080p görüntü görülebiliyor. Supersight özelliği aynı zamanda hareket eden canlıyı görüş açısı boyunca takip edebiliyor.


Cam IQ’nun en önemli özelliklerinden biri ise yüz tanıma sistemi. Google’ın alt şirketi Alphabet’in sahip olduğu Nest, yüz tanıma için Google’ın FaceNet teknolojisinden faydalanıyor. Nest Cam IQ bu özellik sayesinde yüz tanıma sistemine sahip ilk ev tipi güvenlik kamerası oluyor. Yeni yüzler gördüğünde Nest uygulamasına kaydeden kamera, bu kişileri arkadaş, aile ya da yabancı diye sınıflandırmayı mümkün kılıyor. Ancak bu özelliğin aylık belli bir ücrete tabi olduğunu belirtelim. Nest Aware üyeliği oluşturularak sahip olunan sisteme yurt dışında ayda 10 dolar fiyat biçiliyor.

Yeni kamera aynı zamanda Wi-Fi 802.11ac standartlarını destekliyor. Tabii Alexa ve Google Home desteğine de sahip. Nest’in sunduğu bu gelişmiş özellikler fiyata da yansımış. Nest Cam IQ yurt dışında 300 dolar fiyatla satılıyor.

VİDEO