reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz otomobiller gerçek dünyayı nasıl görüyor? [Video]

Sürücüsüz araç sistemleri her geçen gün gelişirken, bu süreçte ortaya çıkan görüntüler makinelerin dünyayı nasıl gördüğünü gösteriyor.

Sürücüsüz otomobil ve otonom sistemleri artık geleceğin bir parçası olarak kabul edebiliyoruz. Binek sınıf dışında toplu taşımalarda da ileriki dönemde göreceğimiz otonom sistemler günümüzdeyse yoğun bir geliştirme sürecinde. Kendilerine ait bir dünyaları olan bu sistemlerin bakış açıları bizim dünyamızı çok farklı şekilde görmelerine neden oluyor ve işin en çekici kısmı tam da burada başlıyor diyebiliriz. Üç boyutlu haritalandırma şirketlerinden birisi olan ve Ford tarafından desteklenen Civil Maps‘in yayınladığı videolarda otonom sistemlerin bizim dünyamızı ne şekilde analiz ederek gördüğünü çok net bir şekilde görmek mümkün.


Sensörlerin yanı sıra, kamera, radar ve lidar gibi donanımların görev yaptığı otonom sistemler sanal gerçekliğinde önemli bir bölümünü oluşturuyor. Sistemlerini özgürlüğün altı açısı olarak nitelendiren Civil Maps ekibi, yapı içerisinde araçla birlikte çevreyi noktasal olarak saniye saniye analiz ediyor. Altı açı sistemiyle aracın etrafında olan bitenin sistem tarafından çok daha iyi şekilde analiz edilebildiği ve manevraların nerede ve ne zaman yapılacağının, zorlu şartlarda bile görev yapabilen tespit mekanizmasının kusursuza yakın şekilde karar alabildiğinin altı çiziliyor. Civil Maps ekibinin testleri Amerika’nın Michigan eyaletinde saatte 112 kilometrelik bir sınırla devam ediyor.

VİDEO #1

VİDEO #2