reklamı kapat

POPÜLER

Nest Protect

Wi-Fi’lı duman dedektörü Nest Protect: Hem güzel hem akıllı

Otomatik olarak kullanıcı davranışlarını öğrenen, iPhone üzerinden evi kontrol edebilmenizi sağlayan akıllı termostat Nest, şimdi de yangın tehlikesine karşı evi koruma görevini üstleniyor. Nest Protect duman dedektörü, geleneksel dedektörlerin eksilerini telafi ederek ev içi güvenlik konusunda akıllı bir çözüm sunuyor. Yanlışlıkla fırındaki yemeği yaktığınızda çıkan dumanı fark eden Nest Protect, yangın çıkmış gibi alarm çalmak yerine evin neresinde yoğun duman olduğunu ve karbonmonoksit seviyesinin nerede yükseldiğini sesli olarak belirtiyor. Duman tehlikeli seviyenin altındaysa kullanıcıyı uyarıyor ve mobil cihazlara da bildirim gönderiyor.
Nest Protect
Eğer durum kontrolünüz altındaysa ve fazlasıyla kızarmış ekmeklerden daha büyük bir problem yoksa, elinizi Nest Protect’e doğru hafifçe salladığınızda cihaz susuyor. Bu sırada ellerinizin cihaza mesafesi ortalama 60 cm ile 150 cm arasında olmalı. Pili bitmeye yakın kullanıcıya uyarı göndermeye başlayan Nest Protect, erken davranıp pilini değiştirmeniz sayesinde tehlike anında devre dışı kalma ihtimalini de önlemiş oluyor.
Nest Protect
Akıllı telefon ve tabletiniz üzerinden, odalardaki dedektörlerin her birinin pil seviyesini, odalardaki karbonmonoksit ve duman durumunu ayrı ayrı takip edebiliyorsunuz. “Ne yapmalı” özelliği de bulunan Nest Protect, olası bir acil durumda belirlediğiniz biriyle iletişime geçebiliyor ve bir acil durum planı belirlemenize yardımcı oluyor. Alarmlar kapandığı zaman tablet ve akıllı telefon üzerinden haber verebiliyor. Bir yandan yüksek sesle alarm çalarken bir yandan da (İngilizce olarak) “Yatak odasında duman var. Temiz havaya çıkın” diyerek uyarı veriyor.
Nest Protect
Nest Protect sadece alarm çalmakla kalmıyor; evdekileri konuşarak da uyarıyor. Tehlikenin hangi odada olduğunu haber verebilen Nest Protect, evdeki akıllı termostat Nest ile de otomatik olarak iletişime geçebiliyor. Söz gelimi evin içinde karbonmonoksit seviyesi yükseldiyse, Nest termostat kendine bağlı olan ve o durumda tehlike oluşturabilecek ilgili bir cihazı (örneğin fırın) kapatabiliyor. Birden fazla Nest Protect, birden fazla odada çalışır durumda ise o anda Wi-Fi devre dışı olsa dahi akıllı dedektörler kendi aralarında iletişim kurabiliyor ve sesli olarak evdekileri uyarmaya ve bilgi vermeye devam ediyor.
Nest Protect
Harekete de duyarlı olduğu için, gece karanlığında bir hareket algılarsa üzerindeki halka şeklindeki aydınlatma hafifçe yanıyor. Bu ışığı Nest uygulamasını kullanarak kapatabilirsiniz. Bu ışığı gece lambası olarak da kullanabilirsiniz. Dedektör pilinin azaldığını anlatmaya çalışıyorsa bu halkada sarı ışık beliriyor. Elinizi Nest Protect’e doğru salladığınızda da sorunun ne olduğunu size sözlü olarak ifade edebiliyor.
Nest Protect
Nest Protect
Nest Protect, 129 dolar fiyatla şu anda ön siparişe açık.