reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship LOG Tasarım

Dördüncü SpaceX Starship denemesi için artık 6 Haziran hedefleniyor

Dünyanın mevcut en güçlü roketi (toplamda 39 farklı Raptor motoru bir araya geliyor) olan SpaceX Starship için dördüncü deneme çok yakında yapılacak.

Bugün resmi olarak yapılan açıklamaya göre dördüncü SpaceX Starship denemesi için artık 6 Haziran tarihi hedefleniyor. Daha önce kalkış için 5 Haziran tarihini paylaşan ancak bir gün kaydırma yapan şirket, dördüncü deneme kalkışının halen resmi onay beklediğini belirtiyor. Üçüncü SpaceX Starship kalkış denemesi firma için diğer denemelerden farklı olarak önemli bir başarı ortaya koymuş, hedeflerin hemen hepsine rahatlıkla ulaşılmış ve farklı denemeler yapılmıştı. Bu konuda bir paylaşım yapan Elon Musk, “Starship, yaklaşık 5.000 ton ağırlığıyla şimdiye kadar yapılmış en büyük uçan nesne.” demişti. Kaçıranlar için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 38 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Firma uzun süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) şirketten ikinci kalkış öncesinde 63 farklı “düzeltici eylem” isteğinde bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FAA bunları istemişti çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar meydana gelmiş ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşmuştu. FAA şirketten sızıntıları ve yangınları önlemeye yönelik tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanmış bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltme talep etti, bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilmeyeceği açıklandı. FAA ile aylardır ortak çalışmalar yapan SpaceX, isteklerin hepsini sorunsuz olarak yerine getirdi ve bu sayede geçtiğimiz aylarda resmi olarak ikinci kalkışı da gerçekleştirdi.

Ancak ikinci kalkış da tam olarak istenildiği gibi gitmemişti. Sorunsuz bir fırlatmadan ve planlanan ilk aşama ayrılmasından birkaç dakika sonra Super Heavy patladı (Bu anı buradaki videoda izleyebilirsiniz), bu durum Starship’in yoluna devam etmesine ise engel olmadı. İlk versiyondan çok daha yükseğe çıkan (Spesifik olarak 148 km) Starship, daha sonra Super Heavy gibi patlayarak yok oldu. Bu iki patlama nedeniyle de kimse zarar görmedi ya da herhangi bir çevre hasarı yaşanmadı.

SpaceX Starship yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın