reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot 4007

Peugeot 4008 konsept tasarım

Dördüncü SUV ile dönüşüm taçlanıyor; Peugeot’nun yeni modeli 4008 ile ilgili önemli iddialar

Kaynaklara yansıyan bilgilere göre SUV ailesine dördüncü bir üye eklemek isteyen Peugeot, takvim ve isimle ilgili aşamaları da tamamlamış görünüyor.

Tasarım ve özgün kokpit teknolojisiyle Crossover/SUV sınıfında çok ciddi bir atılım yapan Peugeot, kapalı kapılar ardında planladığı bu süreci 3008 ve 5008 ile gerçekleştirdi. İlk nesilleri MPV üzerine kurulan bu modellerini kelimenin tam anlamıyla bir evrim sürecine alan Peugeot mühendisleri, kalabalık bir aile otomobilinden birer SUV yarattı. Yeni nesil tasarım diliyle birlikte, iç dünyasında tamamen dijitalleşmeye giden ve karşımıza yepyeni bir i-Cockpit çıkartan Fransız üretici bunun karşılığını da başarılı satış rakamlarıyla aldı. 2008, 3008 ve 5008’den oluşan modellerindeki dönüşümü kendi içerisinde tamamladığını gördüğümüz Peugeot’da görünüşe göre yeni bir modelin de dönüşüm hazırlığı var. Kaynaklara yansıyan detaylara göre aileyi tamamlayacak bir karakterde coupe formlu bir SUV 4008 yaratmak isteyen marka yetkilileri model için tarihi bile belirlemiş durumda. İddiaya göre yeni Peugeot 4008’i 2020‘nin ilk yarısı içerisinde tamamen hazır bir şekilde karşımızda göreceğiz. Bu da resmi tanıtım etkinliğinin 2019 içerisinde yapılabileceği anlamına geliyor.

Peugeot 4008 konsept tasarım

“SUV modelleri çeşitlenecek”

Konuyla ilgili Auto Express’e açıklamalarda bulunan Peugeot CEO’su Jean-Phillipe Imparato; “İki yıl önce ürün gamımıza beş yeni SUV modeli ekleyeceğimizi söylemiştik Üç tanesi Avrupa iki tanesi ise Uzak Doğu olmak üzere bu planımızı gerçekleştirdik. Şimdi genlerimize dönüş yaparak gelecekteki sunacağımız yelpazedeki SUV modellerini artırmayı istiyoruz.” diyerek 4008 ile ilgili detaylı bilgi vermekten şimdilik kaçındı. Coupe formlu bir model olmasına rağmen içerisinde üç bölgeli bir SUV olacağı söylenen 4008’de yedi kişilik yolcu kapasitesinin yer alabileceği de şimdilik detaylara yansıyanlar arasında. Şirketin o dönemki en yeni tasarım felsefesini sportif hatlarla yansıtacağı söylenen modelin motor kısmında ise DS7 Crossback‘te kullanılan 1.6 litre THP benzinli ve elektrikli ünitenin kombinasyonu hibrit de yer alacak gibi gözüküyor.

Aslında hafızalarımız zorlayıp biraz geriye gittiğimizde Türkiye’de pek fazla bilinmeyen 4007 ile Peugeot’nun ortaya başarılı bir SUV modeli koyduğunu hatırlayabiliriz. 2007 ile 2012 yılları arasında sadece 5 yıllık bir üretim macerası bulunan 4007’nin, gündeme getirilen 4008 projesine ilham olmaması için de hiçbir sebep yok. Bu yıl içerisinde yeni nesil 508‘i tanıtmasını beklediğimiz Peugeot’da SUV macerası her geçen gün büyüyecek gibi görünüyor. Siz de Peugeot’nun son yıllarda gerçekleştirdiği adımlar ve tasarım değişimiyle ilgili düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.