reklamı kapat

POPÜLER

Drone’ların endüstriyel kullanımına yönelik araştırmalar resmi olarak başlıyor

Endüstriyel drone‘ların (insansız hava aracı) deneme süreci ABD’deki Kuzey Dakota eyaletinde resmi olarak başlıyor. 5 Mayıs tarihinde başlayacak testlerde elde edilen güvenlik ve kullanım verileri doğrultusunda küçük insansız araçlara yönelik kanun ve yönetmelikler oluşturulacak.

Test sürecinde kullanılmak üzere seçilen dört pervaneli drone Draganflyer X4ES, yaklaşık 1 metre genişliğinde ve 2,5 kilogram ağırlığında, ayrıca üzerinde bir de kamera bulunuyor. Test sahasındaki operatörler drone’ları ilk olarak Kuzey Dakota Üniversitesi’nin tarım araştırma departmanında işleme koyacak. Tarım alanlarının görüntüsünü hem hızlı hem de düşük maliyetle yakalayabilen drone’ların test sürecinde toprak kalitesini ve ekinlerin durumunu izlemesi planlanıyor. Şimdilik ana misyon bu olsa da drone’ların güvenliliği ve bakımına ilişkin veriler de toplanarak endüstriyel alanda bir geleceğinin olup olmadığı incelenecek.

draganfly02
Yıl içinde ABD’nin farklı bölgelerinde başlatılacak testlerle büyütülecek olan incelemede çeşitli iklim ve çevre koşullarında drone’ların nasıl faaliyet gösterdiği izlenecek.

Her gün bir başka skandala sahne olan ülkemizde durum nedir bilinmez, ancak ABD’de drone’ların endüstriyel kullanımına bir süredir ciddi kafa yoruluyor. Örneğin Kuzey Dakota Üniversitesi insansız hava araçlarına yönelik dört yıllık pilotluk eğitimi vermeye başlamakla kalmayıp bu tip araçların yol açabileceği yasal ve etik sorunların tartışılması için bir komisyon da kurmuş. Drone’ların kullanımına yönelik kanun ve yönetmeliklerin oluşturulmasını sağlayacak bu deneme süreci belki de bütün dünyaya örnek teşkil edeceği için büyük önem taşıyor.

YORUMLAR