reklamı kapat

POPÜLER

DSLR’lara rakip Micro Four Thirds: Olympus OM-D E-M5

Şimdiye kadar hakkında birçok bilgi okuduğumuz ve onlarca yerde sızdırılmış farklı fotoğraflarına denk geldiğimiz Olympus OM-D E-M5, nihayet gün yüzüne çıktı. Micro Four Thirds standardında bir makine olan E-M5, Olympus’un 70’lerde piyasaya sürdüğü OM serisinden ilham alıyor. Bu ilhamın en çok etkilediği şey de şüphesiz tasarım. Artık bu segmentte bir standart haline gelen retro çizgilere sahip makinenin magnezyum alaşımlı gövdesi siyah ve krom renk seçeneklerine sahip. Gövde, suya ve toza karşı da dayanıklı. E-M5’in üzerindeki programlanabilir iki teker, çeşitli modları kullanmaya ve manuel çekim esnasında ayar yapmaya yarıyor. Makinenin arka yüzünde klasik kontrol tuşlarının yanında, aşağı yukarı doğru hareket edebilen 3 inçlik bir OLED ekran bulunuyor. Ekranın hemen üzerinde de 1,44 megapiksellik elektronik vizör yer alıyor.
Olympus OM-D E-M5
Olympus’un bu yeni oyuncağı teknik özellikleriyle de göz dolduruyor. OM-D E-M5’te pili sömürmeden yüksek kalitede fotoğraflar sunan, 5 akslı görüntü sabitleme özelliğine sahip 16,1 megapiksellik LiveMOS sensör ve Olympus’a özel TruPic VI görüntü işlemcisi bulunuyor. Makine, bu haliyle saniyede 9 kare hızla 16 megapiksel çözünürlüğe sahip RAW fotoğraflar çekebiliyor. Yeni birçok rakibi gibi E-M5 de 1080p Full HD video kaydı yapabiliyor. Düşük ışık koşulları altında da yüksek performans vadeden makinenin ISO değeri 200 ile 25.600 arasında tanımlanabiliyor. Olympus, Intelligent High Sensitivity teknolojisi sayesinde 12.800 ISO değerinde oldukça temiz fotoğraflar çekilebildiğini iddia ediyor. Yine Olympus, E-M5’in kendi segmentinde en hızlı otofokusa sahip olduğunu da söylüyor. Ancak görmeden yorum yapmak olmaz tabii ki.
Olympus OM-D E-M5
Şimdiye kadar gördüğümüz Micro Four Thirds’ler arasından tasarım ve teknik özelliklerle ayrılmayı başaran OM-D E-M5, 999 dolarlık fiyatla nisan ayında yurt dışında piyasada olacak. Elbette bahsi geçen fiyat yalnızca gövde için geçerli. Makineye 14-42mm f/3.5-5.6 II R lens ekleyince fiyat 1099 dolara, 12-50mm f/3.5-6.3 EZ lens ekleyince ise 1299 dolara çıkıyor.
Olympus OM-D E-M5

İLGİLİ HABERLER