reklamı kapat

POPÜLER

Dubai itfaiyecileri olaylara artık “uçarak” müdahale ediyor [Video]

Turistik yerlerde eğlence amaçlı kullanılan su jetpackleri, Dubai itfaiyesinde olaylara acil müdahale için kullanılacak.

Gökdelenleri, turistik devasa tesisleri, hiper otomobilleri gibi fantastik detaylarıyla akıllarımızda yer edinen Dubai, yine dikkat çeken bir proje ile karşımızda. Geçtiğimiz süreçte Bugatti Veyron, Lamborghini Aventador ve BMW i8 gibi otomobilleri polis departmanına katarak dünyada ses getiren hükümet bu sefer itfaiyecilerini “göklere çıkaran” jetpack projesiyle gündemde. Şimdiden uyarıyoruz; Haberimizin detaylarının ardından izleyeceğiniz video ile bizler gibi sizlerin de içerisinde Dubai’de itfaiye görevlisi olma fikri gelebilir.

Aslında bu sürecin çokta yeni olduğunu söyleyemek biraz zor. Dubai, bundan yaklaşık iki yıl önce, Yeni Zelanda merkezli geliştirme şirketi Martin Aircraft ile sürecin geliştirme sürecini yürütmek adına bir anlaşma imzalamıştı. Aradan geçen zaman zarfının ardından projenin artık somut gerçekleleriyle hizmet vermeye başlayan itfaiye departmanı yeni sistemin tanıtımını içeren bir video yayınlayarak sistemin neler yapabildiğini gösterdi. Gücünü sudan alan jetpack ile özellikle sıkışık trafikte meydana gelen olaylara daha seri şekilde müdahale etmeyi amaçlayan ekip, sistemin yüksek seviyelere çıkabilme özelliğiyle birlikte gökdelenlerde meydana gelebilecek olaylara da müdahale edebilmeyi amaçlıyor. Şehir genelinde şu anlık 20 adet jetpack modelinin kullanıma hazır olduğu belirtilirken, şu an sınırlı kullanımın önümüzdeki süreçte daha aktif olarak hizmete sunulması planlanıyor. Haberle ilgili videoya görselden ulaşabilirsiniz.