reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dubai’de sürücüsüz polis araçları devriye gezmeye başlıyor

Dubai denince akla ilk gelenlerden biri polis teşkilatı oluyor. Son model otomobillerden oluşan polis araçlarıyla suçluları kaçtığına pişman eden Dubai polisi, sık sık gündeme geliyor. Geçen haftalarda Dubai polisinin yaptığı görevlerin en azından bir kısmının robotlara devredileceği açıklanmıştı. Hatta gelecekte tamamen robotlardan oluşan bir polis teşkilatının görev yapabileceği de ileri sürülmüştü. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra şimdi de sürücüsüz polis otomobilleri gün yüzüne çıktı. 

Minyatür boyutta olan bu polis arabaları, gerek donanımı gerekse yazılımıyla suçlulara göz açtırmayacak gibi görünüyor. Üzerinde yer alan kameralarla devamlı olarak çevreyi tarayan araçlar, suç işleme potansiyeli olan kişileri anında tespit edebiliyor. Ayrıca suçlu veritabanı sayesinde aranan suçlular da taranarak bulunabiliyor. Yasaları çiğneyen kişilerin de tespit edilebildiği belirtiliyor fakat bunun tam olarak nasıl gerçekleştiği hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Bu donanımlı sürücüsüz polis araçları gün boyunca şehrin istenen noktalarında dolaşarak suçların önüne geçiyor. Böylece polislerin daha önemli işlerle uğraşabileceği ve devriye işini tamamen robotlara teslim edeceği belirtiliyor. Her ne kadar sürücüsüz otomobiller polislerin iş yükünü azaltarak yardımcı olsa da gelecekte polislik mesleğinin de yapay zeka tehditi altında olduğunu söylemek mümkün. Son olarak söz konusu sürücüsüz otomobillerin gelecek aylarda kullanıma sunulacağı belirtelim.