reklamı kapat

POPÜLER

Go

Dünya Go Şampiyonu bir kez daha yapay zekayla karşılaşacak

Geçtiğimiz mayıs ayında Google’ın DeepMind bölümünün geliştirdiği yapay zeka AlphaGo, 3 bölümden oluşan maçta Dünya Go Şampiyonu Ke Jie’yi elemişti. Yapay zekaya karşı bir daha oynamayacağını söyleyen Jie sözünden dönüyor.

Google’ın yapay zeka algoritması AlphaGo, Go şampiyonlarını harcama konusunda çok başarılı. Mayıs ayında Ke Jie ile gerçekleştirdiği maçtan galip ayrılan yapay zeka, Jie’yi teknolojiden soğutmuştu. Bir daha yapay zekaya karşı Go oynamamaya yemin eden Jie’yi yemininden döndüren ise Çin’in geliştirdiği yapay zeka oldu. Çin haber kaynaklarına göre Dünya Go Şampiyonu, Nisan 2018’de yapay zekayla bir kez daha karşı karşıya gelecek. Yapay zeka Tianrang’la karşılaşacak olan şampiyonun bu kez yapay zekayı yenip yenemeyeceği merak ediliyor.

Yapay zeka teknolojileri yarışıyor

Söz konusu turnuvada yer alan Tianrang, Japonya’da yapılan yapay zeka Go turnuvasında (AI Ryusei) yarı finale kadar yükselmişti. Ancak turnuvanın birincisi Tencent’in yapay zekası oldu. Çinde gerçekleşecek turnuvanın diğer yapay zeka katılımcıları arasında Tianrang dışında Japonya’dan DeepZenGo, Tayvan’dan da CGI yer alıyor. Bunlar öne çıkan isimler tabii. Başka katılımcılar da mevcut. Google’ın AlphaGo’su ise bu işlerden “elini eteğini” çekerek emekli olduğu için turnuvada yer almayacak.