reklamı kapat

POPÜLER

Go şampiyonu Google’ın yapay zekasını dördüncü karşılaşmada yendi

Google’ın DeepMind bölümünün geliştirdiği yapay zeka AlphaGo, Go şampiyonu Lee Sedol ile üst üste üçüncü maçını kazanarak beş maçlık oyunun galibi oldu. Fakat insanlığa olan inancınız tükenmesin. Lee Sedol, bu turnuvada mağlup olmasına engel olmasa da dördüncü maçı kazandı.

DeepMind’ın yazılımı AlphaGo, 18 dünya şampiyonluğu bulunan Güney Koreli Go oyuncusu Lee Sedol karşısında galibiyet elde etti. Beş oyunluk serinin üçünü kazanan yapay zekaya karşı Lee Sedol, dördüncü maçta yapay zekayı yenmeyi başardı. Satranca oranla çok daha fazla olasılık içermesi ve derin bir strateji oyunu olması sebebiyle uzun süre yapay zeka için uzmanlaşması imkansız olduğu ifade edilen Go’da yapay zeka, tüm olasılıkları tek tek hesaplamak yerine profesyonel oyunculardan öğrendiği 30 milyon hamleyle kendi stratejisini oluşturuyor. Seul’de gerçekleşen üç maçın galibi olan AlphaGo, dördüncü maçında kaybetti. Son karşılaşma olan beşinci oyun ise 15 Mart Salı günü oynanacak.

Google DeepMind’in kurucusu Demis Hassabis’in ifade ettiğine göre AlphaGo, dördüncü oyun sırasında 79’uncu hamlede hata yaptı. Bu hatasını 87’nci hamlede fark eden yapay zeka, 180 hamle sonunda maçı kaybetti. Öte yandan turnuvayı kaybettiği kesinleşen Lee Sedol, Google’ın koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü de kaybetti. Ödülün, hayır kurumlarına bağışlanacağı belirtiliyor.

YORUMLAR