reklamı kapat

POPÜLER

Ford gözünü geleceğe dikti

Günümüzde yalnızca bir otomobil üreticisi olmak yeterli değil. Sürücülerin değişen (veya değiştirilen) ihtiyaçları üreticileri de daha fazlasını yapmaya itiyor. Yakıt seçeneklerinden araç içi teknolojilerine kadar değişen ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara verilen cevaplarla birlikte otomobil yalnızca A noktasından B noktasına giden bir araç değil aynı zamanda bir ofis, ferah bir oturma odası veya kişisel asistan haline bürünüyor. Hal böyle olunca çoğu rakibi gibi Ford da yüzünü bu “geleceğin otomobilleri”ne çeviriyor.

Otomobil devi işte bu anlamda yeni bir şirket kurmuş durumda. Ford’un alt kuruluşu olara görev yapacak olan şirketin adı Smart Mobility. Smart Mobility’nin görevi, bahsettiğimiz bu ihtiyaçlara cevap vermek. Bunlar kabaca elektrikli otomobil, sürücüsüz otomobil teknolojileri ve araç içi sistemleri başlıklarında toplanıyor. Yani Ford için gelecek otomobil çözümlerine yönelik bir araştırma geliştirme kuruluşu diyebiliriz. Tıpkı Google/Google X ikilisi gibi.

Ford yönetim kurulu üyesi Jim Hackett’ın önderliğinde çalışmalarına başlayacak olan kuruluşun en büyük hedefi, hem sayı hem kalite anlamında en büyük sürücüsüz otomobil üreticisi olmak. Yıl sonuna doğru faaliyetlerine hız vermesi beklenen Ford Smart Mobility’nin icraatlarını merakla bekliyoruz.