reklamı kapat

POPÜLER

Ford otomobillere sesli asistan desteği

CES 2016 kadar yoğun olmasa da MWC 2016 da otomobil üreticilerinin yeni teknolojilerini duyurduğu alternatif bir fuar oldu. Barselona’ya çıkarma yapanların başında ise yeni nesil araç içi bilgi eğlence sistemini duyuran Ford geliyor.

Otomobil devinin Ford Sync 3 adını verdiği yeni bilgi eğlence sistemi, dokunmatik ve daha da önemlisi sesle komuta edilebilen 8 inçlik bir ekranla vücut buluyor. Tıpkı akıllı telefonlardaki sesli asistanlar gibi Ford Sync 3 de kullanıcıların birçok farklı ihtiyacını gidermeyi amaçlıyor. Örneğin ekrana “kahve” diye seslendiğinizde yakındaki kahvecileri, “benzin” dediğinizde ise benzinlikleri gösteriyor. Google Now veya Siri’nin otomobil versiyonu diyebiliriz. Nitekim Ford Sync 3 hem Android Auto hem de Apple Car Play desteğine sahip. Bu da iPhone veya Android akıllı telefonlarınızı araçla senkronize edebileceğiniz anlamına geliyor.

Amerika’nın dışında Avrupa ülkelerine de gelecek olan Ford Sync 3 ilk etapta Mondeo, S‑MAX, Galaxy ve Kuga modellerinde yer alacak ve Türkçe dil desteğine de sahip olacak. Ancak yalnızca yazı kısmında karşımıza çıkan Türkçe dil desteği şimdilik sesli asistan özelliğinde mevcut değil.