reklamı kapat

POPÜLER

Toyota otomobiller akıllanıyor

Araç içi teknolojileri hızla gelişmeye, otomobil üreticileri de bu yönde yatırım yapmaya hızla devam ediyor. Ford’un alt kuruluş olarak Smart Mobility adıyla yeni bir şirket kurmasından sonra Toyota’dan da benzer bir hamle geldi. Japon üretici araç içi teknolojilerine ve bağlanabilirliğe yoğunlaşacak yeni bir yavru şirket kurdu.

Toyota Connected isimli şirket, tıpkı Ford Smart Mobility gibi ana şirkete elektrikli otomobil, sürücüsüz otomobil teknolojileri ve araç içi sistemleri için yazılım desteği sağlayacak. Bunlar henüz ayrıntılı bir şekilde açıklanmış değil ancak Toyota’nın “veri bilimi merkezi” olarak tanımladığı yeni şirketi, kabaca gelecek otomobil teknolojilerine yönelik bir araştırma geliştirme şirketi olarak hizmet edecek. Ancak bu şirketin tam olarak ne yapacağına dair bildiğimiz ilk somut bilgi, Toyota-Microsoft ortaklığının bir ürünü olan Azure bulut sisteminin daha da geliştirilerek daha akıllı bir çözüm sunmak.

Otomobillerin artık salt “motorlu taşıt” olmaktan çıkıp farklı ihtiyaçlara karşılık vermeye başladığı günümüzde, Ford ve Toyota’dan sonra yakın gelecekte diğer şirketlerden de benzer hareketlerin gelmesi muhtemel.