reklamı kapat

POPÜLER

Dünya tarihini noktalar üzerinde gösteren internet sitesi [Video]

Wikipedia’nın çok büyük ve yararlı bir bilgi kaynağı olduğunu görmezden gelemeyiz. Ancak bir araştırma yapmak istediğimizde belli tarih aralıklarındaki olayları kronolojik sırayla görüntülemek ve filtrelemek mümkün olmuyor. Ayrıca yazılarla dolu renksiz arayüz de araştırmayı pek de keyifli kılmıyor. Geliştirilen bu Wikipedia tabanlı site ise araştırma yapmayı ve bilgi öğrenmeyi daha kolay bir hale getiriyor.

Histography adı verilen bu sitede her bir nokta tarihteki farklı bir olayı temsil ediyor. Alt taraftan tarih aralığı seçilebiliyor ve sol taraftan ise farklı kategorilerde aramalar yapılıyor. Tarihte önemli yere sahip noktalar daha büyük halde gösteriliyor ve böylece bu olayları bulmak daha kolay oluyor. Alt tarafta devirler seçilebiliyor ve hızlıca o devirle ilgili bilgiler edinilebiliyor. Sitenin sol üst kısmındaki küçük kareye tıklandığında ise tamamen farklı bir sayfa açılıyor ve editörlerin seçtiği tarihi olaylar kronolojik bir sıraylar ve oldukça hoş animasyonlarla ekrana geliyor. Noktalara tıklandığında bu olayla ilgili bilgilere, videolara ve konuyla bağlantılı diğer olaylara ulaşılabiliyor.

Bezalel Academy of Arts and Design okuyan ve final projesi olarak bu siteyi hazırlayan Matan Stauber’in araştırmalarınızda kullanabileceğiniz gibi eğlenceli vakit de geçirebileceğiniz sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR