reklamı kapat

POPÜLER

Isının elektrik enerjisine dönüşümünde yeni bir dönem başlıyor

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden oluşan araştırma ekibi termodinamik kazanımda, önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanılabilecek yeni bir çalışmaya imza attı.

Etrafımızdaki hemen hemen her kullandığımız araç bir ısı üretiyor. Otomobiller, buzdolapları, çamaşır makineleri gibi günlük hayatın vazgeçilmez araç gereçleri aktif olarak kullanıldığı her dakika, bir ısı yayılım değerine sahip. Kömür gibi fosil yakıtlardan elde edilen enerji ve bu doğrultuda kullanılan araçlardan kazanımı sağlanan ısının tekrar elektrik enerjisi olarak kazanılması için çalışan uzmanlar büyük bir adım atarak gelecekte kullanılabilecek bir teknolojinin belkide ilk adımını attı.

Meydana gelen ısının doğrudan elektrik enerjisine dönüşümünü ve bu gibi olayları inceleyen termodinamik dalı mühendisliğin en önemli dallarından bir tanesi. Houston, Cambridge ve Morgan Üniversiteleri‘nden oluşan araştırma ekibi uzun süredir üzerinde çalıştıkları proje sonucu günümüzde elde edilen ortalama güç değerinin neredeyse iki kat daha fazla güç üretimi yapan niobyum, demir, antimon ve titanyum elementlerinden oluşan yeni bir termodinamik maddeyi üretmeyi başardı. Günümüzde güç değeri “40” olduğunda “iyi” olarak nitelendirilen termoelektrik maddelere kıyasla uzmanların üretmiş olduğu maddenin değeri neredeyse “106” olarak kayıtlara geçiyor. Projenin ileriki süreçte tamamlanması ve son hale gelmesiyle birlikte ısı sonucu ortaya çıkan güç kazanım değerlerinin çok daha fazla kazanımı sağlanarak daha gaz salınımı yapılması hedefleniyor. Araştırmanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER