reklamı kapat

POPÜLER

Tasarruf etmeyi kolaylaştıran kettle tasarımı

23 Şubat 2017

Mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen su ısıtıcılarını (kettle) daha pratik bir şekilde kullanmak ister miydiniz? Heat Save Kettle ismiyle hazırlanan yeni bir konsept tasarım iki işi bir arada yapmaya olanak sağlıyor.

Uzmanlar hepimizin evlerinde yer alan ocakların yemekleri ısıtmak için ürettiği ısının yaklaşık yüzde 70’inin boşa gittiğini dile getiriyor. Yani aslında üretilen enerjinin sadece yüzde 30’una ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüksek oran elbette elektrik veya doğalgaz faturalarımıza da oldukça net bir şekilde yansıyor. Peki boşa giden ısıyı değerledirmenin farklı bir yolu olsaydı? Haberimizde yer verdiğimiz konsept tasarım tam olarak bu noktadan yola çıkıyor.

Heat Save Kettle ismiyle paylaşılan tasarım fotoğraflarına baktığımız zaman ocakların üzerine yerleştirilen ancak ısının tamamını tüketmeyen bir sistem görüyoruz. Kullandığımız standart tencere ve tavalar da hemen bu sistemin üzerine yerleştiriliyor. Böylece bir yandan akşam yemeğini pişirmek, diğer yandan da sonrasında hazırlayacağınız kahvenin suyunu ısıtmak mümkün oluyor.

Li Yi, Zhang Sen, Hao Hao ve Qian Cheng tarafından tasarlanan bu su ısıtıcı sistem Red Dot Award kazananları arasında yer almasıyla dikkat çekiyor. Tasarruf yapmak isteyenlerin ilgisini çekecek olan bu tasarım her türlü ocak sistemiyle birlikte kullanılabiliyor. Konsept tasarım aşamasında olan Heat Save Kettle henüz hayata geçirilmedi.

YORUMLAR