reklamı kapat

POPÜLER

Dünya

Dünya artık daha önce hiç olmadığı kadar aydınlık

Aydınlatma sistemleri olmayan bir hayatı artık hayal dahi edemiyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre yaşadığımız gezegen artık daha önce hiç olmadığı kadar aydınlık durumda.

Gece saatlerinde uydundan çekilmiş fotoğraflardan herkes görmüştür. Dünya dışından çekilen bu fotoğraflarda büyük şehirler oldukça kadar parlak görünür. İşte bu konuda bir çalışma yapan araştırmacılar, dikkate değer sonuçlara ulaşmış durumda. Araştırma sorunuca göre yaşadığımız şehirler artık daha önce hiç olmadığı kadar aydınlık. 2012 ile 2016 arasını kapsayan araştırmaya baktığımızda parlak alanların yüzde 2,2 artış gösterdiği görülüyor. Hali hazırda parlak olan şehirler ise artık yüzde 2,2 daha fazla ışık yayıyor. Büyüyen şehirler, gelişen aydınlatma sistemleri ile adeta yaşadığımız gezegenin gecesini gündüze çeviriyoruz. Bu noktada en parlak noktalar arasında İtalya, Hollanda, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler başı çekiyor. Özellikle Güney Amerika, Afrika ve Asya bölgelerindeki artış dikkat çekiyor.

Dünya

“Ne güzel işte Dünya her geçen gün daha aydınlık bir hal alıyor”

İlk akla gelen bu yorum maalesef doğru değil. Uzmanlara göre gece ortamını yapay ışıklar ile olduğundan daha fazla aydınlatmak insan sağlığına ve çevreye zarar verebiliyor. Bunun özellikle stres sorunun yaratabildiği söylenirken, ışığın doğal olarak oluşmayan yerlerde, zamanlarda ve yoğunluklarda verilmesi, birçok canlı için bu yeni stres faktörüne uyum sağlama şansı bırakmıyor. Konu hakkında ayrıca “gece aydınlatması, gece yaşayan hayvanlara, bitkilere ve mikroorganizmalara zarar veren ciddi bir çevre kirleticisi olarak düşünülür. Ancak insan sağlığı için de kötüdür çünkü metabolik bozukluklara yol açan biyolojik sirkadiyen ritimini bozabilir” açıklaması da yapılıyor.