reklamı kapat

POPÜLER

İnsanları takip edebilen robotik bahçe aydınlatması [Video]

Bahçe aydınlatmaları, aydınlatacak bahçesi bulunan şanslı bir kitle için hem bir ihtiyaç hem de bir dekorasyon aracı olarak görülüyor. Ancak genellikle bu aydınlatmaların konumu, yol üzerinde kör noktalara sebep olarak çeşitli kazaların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Madem öyle, ozaman bu aydınlatmalar insanları takip etsin diyen bir üniversite hocası, robot bahçe ışıkları Toro-bots‘u ortaya çıkardı.

Tokyo Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi olan, aslen Uruguay’lı Alvaro Cassinelli, Japon tarzı bahçe aydınlatmalarını PhantomX dörtayaklı robot sistemi ile birleştirerek ortaya robotik aydınlatma sistemi Toro-bots’u çıkarttı. Farklı görevlere yönelik olarak programlanabilen robotik aydınlatmalar, üzerlerinde bulunan kızılötesi telemetre aracılığıyla etraflarındaki cisimleri algılayabiliyor ve atanan görev doğrultusunda bu cisimleri takip edebiliyor veya kaçınabiliyor. Tüm robotlar, merkezi bir yönetici sisteme bağlı olarak çalışıyor ve videoda görülebileceği gibi bir iPad kullanılarak yönetilebiliyor.

Toro-bots’un yerleştirileceği bahçeyi gören bir kızılötesi kamera yardımıyla lambaların takibi yapılabiliyor ve çok daha karmaşık görevler bu takip sistemi aracılığıyla robotlara atanabiliyor. Böylece partiye gelen misafirlerinize yol boyunca eşlik eden veya hepimizin hayatında muhakkak bulunan mangaldan sorumlu insanın yanından bir dakika ayrılmayan harekete duyarlı robot lambalara sahip olmak mümkün.

spirited-awayÜnlü yönetmen Hayao Miyazaki‘nin anime filmi Spirited Away‘i izleyenler yukarıdaki sahneyi hatırlayacaktır. Anlaşılan teknolojinin yetenekleri, hayalgücünün ürünlerini hayatımıza taşımaya devam ediyor. Henüz ticari bir olmaması sebebiyle satışı bulunmayan robotik aydınlatmaları kendiniz yapmak isterseniz tanesi bin dolar olan dörtayaklardan satın alarak işe başlayabilirsiniz.

VİDEO