reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi yapmak istediklerinizi tahmin edebilen bir araba tasarlıyor

Alışkanlıklarımızdan, günlük rutinlerimizden bazen ne kadar sıkılsak da bütün bu tekrarlar artık hayatımızın bir parçası ve çoğumuz işe giderken her sabah arabaya atlayıp her gün aynı yerlere gidiyoruz ve aracımızın içindeki ritüellerimizi tekrar ediyoruz. Bunun farkında olan Mitsubishi de bu rutinleri gerçekleştirirken daha az yorulmamızı sağlayacak bir teknoloji geliştirmeye karar vermiş. Japon otomobil üreticisi, gitmek istediğiniz yeri ve yoldayken ne yapmak istediğinizi tahmin edebilen bir araç arayüzü üzerinde çalışıyor.

Ultra-simple HMI (human-machine interface)” [Ultra-basit insan-makine arayüzü] adı verilen teknoloji 15 saniyeden kısa bir süre içinde rahatça gideceğiniz yolda olmanızı sağlamayı ve en sevdiğiniz müzikleri çalmayı hedefliyor. Bununla birlikte yine bu süre içinde, HMI navigasyon sisteminiz, telefonunuz, klimanız ve işitsel-görsel ekipmanınız için en doğru ayarları önerebilecek. Öngörülen ayarlarınıza dair verileri arabanın ön camında beliren elektronik ekranda takip edebileceksiniz. İhtiyacınız olan değişiklikleri gerçekleştirmek ve yola devam etmek için yapmanız gereken tek şey ise yapılan ayarlamayı kabul etmek veya reddetmek için bir tuşa basmak ya da sesli komut vermek olacak.

Beklenmedik bir biçimde kendinizi yoğun bir trafiğin içinde bulursanız, arabanız hemen gideceğiniz yer için alternatif bir rota önerecek. Ultra-simple HMI şu anda yalnızca yapım aşamasındaki bir prototip modülü olarak Mitsubishi’nin Tokyo’da bulunan merkezinde ikamet ediyor. Japon otomobil üreticisi 2018’den itibaren söz konusu teknolojiyi kendi arabalarında kullanımının yanında otomobil endüstrisinde bulunan diğer firmaların da bu lisansı kullanabilmelerini hedefliyor. Akıllı telefonlardaki yapay zeka teknolojisinin çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda Mitsubishi’nin bu konseptinin 2018’den itibaren bu alanda bir tekel olup olamayacağı tartışılır ama yakın bir zamanda sürüş deneyiminin oldukça değişmeye başlayacağı ortada.

YORUMLAR